Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

YAŞAM AYNALARI KONUŞUYOR

FİKRET TERZİ

ÇOCUK VE MÜZİK 

Bir çocuk önce anne karnında algılar ilk ezgileri , ilk sesleri…bazen hissettiği bir melodiye çeşitli biçimlerde daha dünyaya gelmeden ilk tepkisini vermeye başlar…ve dünyaya geldikten sonra annesinin , babasının veya ona sevgiyle yaklaşanların mırıldandığı ninniler , ezgiler ile müziğe açar hislerini. Sevdiği sesleri , ezgileri duyduğunda kendini huzurlu ve mutlu hisseder…minicik bir bedende , daha yolun en başında bu sevgiyi , ilgiyi belli eder.

İşte böyle bazen müzik sevgisi , müzik tutkusu doğumdan itibaren yaşamın belirleyici unsuru olabiliyor…Çocuklar yaşamlarının ilk yıllarından itibaren değişik seslere , ritmik ögelere karşı son derece ilgili ve beyinleri bunları almaya çok açık oluyor.


Müziğin temel eğitimindeki ilk amacı çocukta müzik  sevgisini  uyandırmak , hayal dünyasında müzik kavramını geliştirmek olması nedeniyle, başlangıçta müzikli oyunlarla çocuğun kendini ifade edebileceği  ve zevk alabileceği biçimde müzikle tanışmasını sağlamak önemlidir… Çocukların severek ve kolayca öğrenebileceği hem de günlük yaşamında var olan ezgileri içeren kitaplar seçilebilir ; çeşitli çalgılar , öğrenmeyi destekleyici görsel materyaller kullanılabilir.

Çocuklar alfabe öğrenmeye başlarken notaları da aynı anda kolayca öğrenebilmektedirler.

Çocuklarında bu isteği ve yeteneği görebilen ebeveynlerin çocukları  doğru yönlendirdikleri takdirde eğitim yaşantıları ile birlikte sevdikleri bir enstrümanı kolayca çalabilmektedir ..Ebeveyn olarak çocuklarımızı sanatla buluşturmalı ve onları teşvik etmeliyiz..


Çocuk koroları , çocuk ritm atölyeleri ve çocuklara yönelik bir çok yaratıcı faaliyetlere günümüzde ulaşmak zor değildir…Çocuk gelişiminde özellikle Müzik ile ilgili faaliyetler çocuğun gelişim sürecini olumlu yönde etkileyecek , yaşamını renklendirecektir.

 

SOSYAL MEDYA