Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

KÜLTÜR SANAT AYNALARI KONUŞUYOR

SALİH EFİLOĞLU


İSTANBUL'DA SANAT

Sanat; dünden bugüne insanlığın iç sesi, duygularının ve gerçekliğinin bir yansıması olmuştur. Güzellik duygusuyla ve estetikle birleşen, insan ruhunu yücelten ve yükselten, insanda en asil ve yüce duygulan oluşturan sanat, yaşamın her alanını etkileyen bir güce sahiptir

Bu güç bizim topraklarımızda fazlasıyla mevcuttur, çünkü Anadolu'nun zengin tarihi bu topraklarda kültürün ve sanatın gelişmesini sağlamıştır. 

Beylikler Dönemi'nde, Selçuklu Dönemi'nde Türk İslam Sanatı oldukça gelişmiş ve kendine has üslubuyla dünya sanat tarihindeki yerini almıştır. Günümüzde ise dönüşen çağ ve değişen teknolojilerle sanatın her alanında yeni ve farklı üsluplar görmekteyiz. Bu noktada Türkiye'nin metropollerinden hatta artık megapollerinden olan İstanbul, sanat üretiminde önemli bir yere sahiptir. Anadolu topraklarındaki zengin malzemeyi, evrensel sanat anlayışıyla harmanlayan Türkiye'nin en gelişmiş ve en kalabalık nüfusa sahip kadim şehri İstanbul, ayrıca her yıl birçok farklı sanat akımını ve sanatçıyı da ağırlamaktadır. 

İstanbul: camileri, sarayları, müzeleri, çarşıları, tarihi semtleri, doğası ve daha birçok özelliğiyle kültürel anlamda çok zengindir. Bu zenginlik yüzyıllar boyu sanatı da beslemiştir sanat eserlerinin çeşitliliğini sağlamış ve topluma Farklı bakış açıları kazandırmıştır. Sanatın her alanında yeni, farklı sanat akımlarının ve sanatçıların doğmasına sebep olmuştur. Bunda hiç kuşkusuz geçmişten günümüze birçok farklı medeniyete ve farklı kültüre kucak açmış olmasının etkisi büyüktür.

Bugüne baktığımızda müzik, tiyatro, opera, bale, dans gibi birçok alanda her yaştan İstanbulluların seyredebileceği etkinlikler mevcuttur. Bugün şehrin her noktasında, ulaşıma yakın birçok sahne bulunmaktadır.

İstanbul’un ve aynı zamanda Türkiye'nin en büyük, en önemli sanat ve kültür merkezi olan Taksim Meydanı’ndaki Atatürk Kültür Merkezi'nin yeniden yapılıyor olması da İstanbul’un kültür ve sanatına büyük katkı sağlayacaktır. Atatürk Kütür Merkezi: opera, bale, tiyatro, resim, sinema, senfoni, modern folk müziği, klasik müzik gibi birçok eserin sunulduğu, aynı zamanda ulusal ve uluslararası festivallerin, kongrelerin yapıldığı büyük bir merkezdir. Yeni mimarisi ile hem Taksim'e çok yakışacak hem de kültür-sanat faaliyetleri açısından bizleri evrensel olanla da buluşturmaya devam edecektir. 

Bizler de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları olarak, bugün 10 sahnemiz ile İstanbullulara hizmet veriyoruz. Bu sahnelerimizde çocuk ve yetişkin oyunları olmak üzere repertuvarımızda bulunan yaklaşık 45 oyunumuzla her yıl büyük bir heyecanla seyircilerimizle buluşuyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Darülbedayi'nin kurulduğu 1914 yılından günümüze "Şehrin Tiyatrosu" kimliği ile Anayasa’nın bir temel hak olarak güvence altına aldığı sanatın ve özellikle de tiyatronun, toplumsal görevine uygun kültürel değerlerinin, Türk Dili ve Türk Edebiyatı'nın gelişmesine katkıda bulunmak, bu katkıyı gerçekleştirmek için yerli ve yabancı tiyatro eserlerinin seçkin örneklerini seyircisiyle buluşturmak, Türk Tiyatrosu'nun geleceğe yönelik atılımlarına önderlik etmek misyon ve vizyonuna sahiptir.

2016 – 2017 sezonunda ortalama 600 bin seyirciye ulaşan tiyatromuz, 2017 – 2018 sezonunda neredeyse %100 doluluk oranıyla oyunlarını sahnelemektedir. 

Şehir Tiyatroları, 10 sahnesinde aylık ortalama 30 -35 farklı oyunla perde açmaktadır. Bu 30 - 35 oyunun 10 - 12'si çocuk oyunudur. Ayrıca, 2 sahnemiz tamamen Çocuk Tiyatrosu olarak teçhiz edilmiştir. 

Tiyatromuz, geleneksel hâle gelen ve 23 Nisan haftasında yapılan Çocuk Şenliği, 19 Mayıs haftasında yapılan Genç Günler etkinliği ve Açıkhava Sahnesi'nde oynanan yaz oyunlarıyla farklı etkinlikleri de İstanbullularla buluşturmaya devam etmektedir.

Dünyada en fazla ülkeye uçan havayolu unvanına sahip olan Türk Hava Yolları ile yapılan işbirliği protokolünde mevcut oyunlarımız uçak içi eğlence (In-flight Entertaiment – IFE) sisteminde yabancı dil desteğiyle hizmete sunulmaktadır. Bu protokol ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları'nın yurt içi ve yurt dışında kültür hizmetlerine yönelik tanıtımlarının arttırılması amaçlanmaktadır. 

2017 yılında başladığı yeniliklere devam eden Şehir Tiyatroları, teknolojik alanda yaptığı çalışmalarla teknolojisini günümüz şartlarına uygum sağlayacak hâle getirmiştir.

Bunun ilk adımı olarak web sitesi yenilenmiş ve kullanıcıların beğenisine sunulmuştur. Yenilenen web sitesi ile bilgiye erişim çok daha hızlı ve kolay hâle gelmiştir. Yenilenen arayüzü ile bilgisayar ya da cep telefonu fark etmeksizin tüm cihazlara uyum sağlayarak, birkaç basit adımla bilet almak mümkün hâle getirilmiştir. 

Şehir Tiyatroları; yerli ve milli bir tiyatro oluşturması çabası ile de “sanatımızın" yerelden evrensele ulaşma ülküsüne katkı sağlamaktadır.


SOSYAL MEDYA