Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

KÜLTÜR SANAT AYNALARI KONUŞUYOR

PROF. DR. SELDA ÖNDÜL


DTCF TİYATRO’NUN, İHRAÇLARDAN ÖNCEKİ ÖĞRETİM SEVİYESİNİ YAKALAMASI YILLAR ALACAKTIR...

 

11 Ocak 2016 tarihinde 1128 akademisyen imzalı Bu Suça Ortak Olmayacağız başlıklı metin kamuoyu ile paylaşılır. 20 Ocak 2016’da 2212 akademisyen anılan metne imza atmış olur. Bildiri yayınlandıktan hemen sonra, 12 Ocak’ta Cumhurbaşkanı imzacı akademisyenleri türlü olumsuz sıfatlarla nitelemiş ve itham etmiş; Yükseköğretim Kurumu Genel Kurulu yine aynı tarihte yazılı bir açıklama yapmış ve gerekenin yapılacağını belirtmiştir.


Üniversiteler hiç vakit kaybetmeden bünyelerindeki imzacı akademisyenlere soruşturmalar açmış, kimi üniversitelerde açığa alınmalar, işten çıkarmalar başlamış ve yurt dışında çalışmalar yapan akademisyenler geri çağrılmıştır. Üniversitelerdeki idari soruşturmaların yanı sıra Cumhuriyet Başsavcılıkları da ceza soruşturmaları başlatmıştır.


15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminden sonra 21 Temmuz tarihinde Olağanüstü Hal ilan edilmiştir. 1 Eylül 2016 tarihinden başlayarak Kanun Hükmünde Kararnameler ile kamuda görev yapan binlerle birlikte öğretim elemanlarının kimisi açığa alınmış kimisi de görevlerinden ihraç edilmiştir. İhraç edilen öğretim elemanlarının toplam sayısı 4811’dir.


 Söz konusu ihraçlar arasında Barış Akademisyenleri olarak bilinen öğretim elemanları da bulunmaktadır. Daha detaylı bakacak olursak, KHK ile görevden ihraç edilenlerin sayısı 5 Mart 2017 tarihi itibariyle 312’dir, işten çıkarılanların sayısı 68, görevden uzaklaştırılanların sayısı 79’dur. 55 akademisyen gözaltına alınmış, 4 akademisyen tutuklanmıştır. 491 akademisyen hakkında da disiplin soruşturması yapılmıştır.


 KHK’larla işten çıkarılan üç akademisyen intihar etmiştir, biri barış akademisyenidir.


KHK’larla Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümünden de 7 öğretim elemanı ihraç edildi: ÖYP.Arş.Gör. Ceren Özcan, Arş.Gör. Şamil Yılmaz, Öğr.Gör. Dr. Elif Çongur, Prof.Dr. Beliz Güçbilmez, Doç.Dr. Süreyya Karacabey, Prof.Dr. Tülin Sağlam ve ben Prof.Dr. Selda Öndül. 


1958 yılında Enstitü olarak Muhsin Ertuğrul, Prof.Dr. İrfan Şahinbaş ve Prof.Dr. Bedrettin Tuncel’in çabalarıyla kurulmuş olan ve daha sonra önce kürsüye sonra bölüme dönüştürülmüş olan bu kurum 2018 yılında 60. Kuruluş yıl dönümünü kutlayacak.


Melahat Özgü, Sevda Şener, Özdemir Nutku, Gültekin Oransay, Alim Şerif Onaran, Max Meinecke, Metin And, Sevinç Sokullu, Nurhan Karadağ, Turgut Özakman, Ergin Orbey, Yasemin Kalaç ve Tahsin Konur, Gül Ebru Turna, Yasemin Erbulun ve Levent Suner’in kadrolu olarak görev aldığı Bölümde,  Mahmut Tali Öngören, Emre Kongar, Leyla Tecer, Cüneyt Gökçer, Sevgi Türkay, Sait Tayla, Işık Toprak, Alpay İzbırak, Muammer Çıpa, Ayşegül Yüksel, Yücel Erten, Ülker Köksal, İpek Bilgin, Nurşim Demir, Gülgun Kutlu, Erendiz Atasü, Gürbüz Erginer, Kıymet Giray, İbrahim Karamehmet (Bergman), Sertel Çetiner, Muammer Sun, Altan Erkekli, Lemi Bilgin, Mehmet Ege, Münir Canar, , Nilgün Abisel, Türel Ezici, Sıtkı Tekmen, Neriman Samurçay, Muhtar Kutlu, Sevil Onaran, Mukadder Yaycıoğlu, Şule Duruarı, Nursun Ünlü, Tolga Özçelik, Ali Kalıpçı, Mehmet Kaya, Ergun Uçucu, Servet Aybar, Tülay Günal, Erdal Küçükkömürcü, Ünsal Coşar, Nalan Özdemir, Handan Ergiydiren, Sevda Çevik, Haluk Yüce, Cihan Ünal, Yasemin Yalım, Mutluhan İzmir, Şebnem Sözer, Şebnem Soysal, Bilge Serdar ve daha burada adlarını sayamadığımız nice bilim insanı, yazar, oyuncu, yönetmen ek dersli öğretim görevlisi olarak ders verdi.


Bölümde şu anda üç yardımcı doçent –Gülayşe Temeltaş, Nedim Yıldız, Kadir Çevik—ve bir okutman –Erkan Ergin—ile dört ÖYP araştırma görevlisi –Özgün Çakar, Gülşah Erdem, Utku Akgün, Gülden Ateş—görev yapmaktadır. 2017-18 öğretim yılından başlayarak Yüksek Lisans ve Doktora programlarına öğrenci alınamayacaktır.


Türkiye’de tek Tiyatro Tarihi ve Teorisi Anabilim Dalına sahip olan, çocuk tiyatrosu derslerini ilk başlatan, 200’ün üzerinde dersi ve 160’ın üzerinde öğrencisi olan, üç dalda lisans programı yürüten bölüm, her yıl öğrenci projeleri yanı sıra biri üçüncü sınıflarla biri de tüm dalların birlikte görev aldığı mezuniyet oyunu olmak üzere iki oyun çalışmaktadır.


İhraçlar Bölüm için elbette büyük kayıptır. Yönetmen, dramaturg, eleştirmen, oyuncu, senarist, oyun yazarı ve genel olarak kültür ve sanat insanları yetiştirmekte iddialı olan DTCF Tiyatro Bölümünün –ki Türkiye’nin bir üniversite yapısı içinde yer alan ilk Tiyatro Bölümüdür-- ihraçlardan önceki öğretim seviyesini yakalaması yıllar alacaktır. Bir akademisyenin yetişmesi ve kendine özgü bir öğretme-eğitme yöntemine ulaşması sabır ve nice fedakarlıklarla yıllarca süren çalışmaların sonucudur. Daha fazla bilgi için Bkz:

Altıparmak, Kerem, Yaman Akdeniz. Barış İçin Akademisyenler: Olağanüstü Zamanlarda Akademiyi Savunmak. Istanbul: İletişim Yayınları, 2017.


https://barisicinakademisyenler.net/node/314


http://www.ihop.org.tr/wp-content/uploads/2017/02/OHAL-Şubat2017-raporu.pdf


 

 

 

SOSYAL MEDYA