Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

KÜLTÜR SANAT AYNALARI KONUŞUYOR

FAZIL SAY


İLK KEZ BİRBİRİMİZE TUTUNALIM,

DAYANIŞMA İÇİNDE OLALIM...Hukukçu Süheyl Batum, modacı Barbaros Şansal, kemancı Filiz Özsoy, şef İbrahim Yazıcı, piyanist Dengin Ceyhan...Sadece bir kaç örnek. İhraç edildiler, görevden alındılar, Dengin tutuklandı.


Bilmiyorum Türkiye'de haberi ne kadar çıktı ama şu anda tüm Avrupa’daki sürmanşet 1. haber gazeteci Deniz Yücel'in tutuklanmış olması (DieWelt gazetesi yazarı-Türkiye muhabiri).


Avrupa bu duruma çıldırmış durumda, protesto eylemleri bile yapıldı. Yıllardır mahkeme salonlarında pek çok davada yorgun düştüm. Zor yıllardı. Uğradığım haksızlıklarla, sansürlerle, programdan çıkarılan eserlerim, elimden alınan festivalim, kapanan kapılar ile biraz tek başıma mücadele ettim, bu beni iyice gerdi, kendi hakkımı sadece kendimin arıyor olması utandırdı beni ama vazgeçmedim.

İnanın çok isterdim beraber sahiplenilmesini, kendi sorunumun aslında "BİZİM" sorunumuz olduğunu, buna sahip çıkılmasını...

Fotoğraftaki insanları iyi anlıyorum. Onların yalnız bırakılmaması gerektiğini, minimum "İNSAN ONURU" ve minimum "VATANSEVERLİK" ile bizim onlara sahip çıkmamız gerektiğini..

Bu dostlarımı burada sonuna kadar savundum, elimden ne geliyorsa yaparım, kendi sosyal medyamdan oluşturabildiğim kadar kamuoyu yaratabiliyorsam, ne ala... Bunu yaparken aldığım sorumluluk ağır bir yüktür.

"Bu müzik camiası, kurumlar, devlet sanatçıları, yıllardır beraber çalıştıkları meslektaşları bu haksızlıklara uğrarken neredeler?" diye soruyorsam ve onlardan hiç bir hareket ve destek gelmiyorsa, çıkıp yiğitçe meslektaşlarının yanında duramıyorlarsa,"benim maaşım biter "kaygısı ise, "ben hukukçu değilim" kaçışı ise, ve Fazıl eleştirince de bunu bir "mahalle kavgası" olarak anlamaya iten ve bir anda "Fazıl Say'ı karşısına alıp azarlayan" zihniyette ise, orada işim olmaz. 

Bu zihniyet bir bataklıktır! 

Çünkü bu, -en basit insani şartlarda-; "yardımcı olmak / sevmek / düşünmek / anlamak" babında, benim gönlümde olması gerekeni yıpratmaktır. Yaradır.

Kimseyle kavga aradığım yok. Ben doğru bildiğimi yapmaya devam edeceğim! Bu kadar sorumsuzluk, bu kadar samimiyetsizlik, benim dünyamda yer bulamaz.


İbrahim Yazıcı, büyük bir değerdir


Türkiye'nin gelmiş geçmiş en önemli müzisyenlerinden, şeflerinden biri İbrahim Yazıcı,’35 yıllık dostum’, ‘Türkiye’nin gelmiş geçmiş en önemli müzisyenlerinden biri Yazıcı ile 300’e yakın konser verdik. Ta Ankara’da konservatuvar yıllarımızda, 80’ler; yan yana odalarda çalışırdık bütün gün. Çok barışçı, mülayim, kimseye zarar vermemiş bir insandır, sosyal medyada yazdığı çizdiği yazıları olmuştur ama bunlar sert – sivri yazılar hiçbir zaman olmadı.


Çok nadiren eleştirdiği konular olurdu, daha çok sanat ile ilgili ama. Hatta birçok kere beni de uyarmışlığı vardır, daha yumuşak yazmam konusunda. İbrahim Yazıcı, büyük bir değer ülkemiz için, yurt dışında da en çok tanınan şeflerimizden biri. Bütün dünya şok yaşıyor. İşinden atıldı. Kamudan ihraç edildi.


Haberi aldığım gece uyuyamadım ve “Neden?” diye düşündüm. Ortada tek bir satırı yok İbrahim’in bir suç olabilecek. Yani, onu kıskanan rakiplerinin bir oyunu olabilir mi diye düşündüm, ama fazla ağır onun olabilmesi için, düşük bir ihtimal. ‘Bu bir cadı avıdır, tesadüfen şef Yazıcı güme gitmiştir teorisi’ var, elbette o da var. Ama sakin olabilmem mümkün olmadı. Çünkü İbrahim en çok benimle anılıyor, 8 eserimin ilk seslendirilişini yaptı, NAZIM oratoryosu ile özdeşleşti. Bu mu acaba sebep? Bilmiyorum. Merak ediyorum.”


Tüm müzik camiasına sesleniyorum… Birbirimize yardımcı olalım. Dayanışma içinde olalım. Dün Fazıl, bugün İbo, yarın sen… İlk kez birbirimize tutunalım. Kurumlar, orkestralar, korolar, devlet sanatçıları… Tüm sanatçılara çağrımdır.”


 


NOT:  Fazıl Say'ın ''Sanatçılara Yaptığı Çağrı”, kendisinin izniyle facebook sayfasından alınmıştır. 


SOSYAL MEDYA