Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
SPOR
TÜRKİYE İÇİN BİR İLK!

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) 129. Genel Kurulu’nda Asbaşkanlığa seçildi. Prof. Erdener’in bu başarısıyla ilk kez bir Türk spor adamı IOC Asbaşkanlığına gelmiş oldu.

TMOK’un internet sitesinden yapılan açıklamada, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde 2-4 Ağustos tarihlerinde düzenlenen 129. IOC Genel Kurulu’nda Asbaşkanlığa Prof. Dr. Uğur Erdener’in seçildiği bildirildi. Böylece ilk kez bir Türk spor adamı, IOC’de Asbaşkanlık görevi yapacak. TMOK Başkanlığını 2011’den beri yürüten Uğur Erdener, 2008 yılından bu yana da IOC üyesi olarak görev yapıyor.

GENÇLİK VE SPOR BAKANI AKİF ÇAĞATAY KILIÇ, PROF. DR. ERDENER’İ TEBRİK ETTİ

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, IOC asbaşkanlığına seçilen TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener’i tebrik etti. Bakan Kılıç, tebrik mesajında şu ifadelere yer verdi: “Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde yapılan Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) 129. Genel Kurulu’nda asbaşkanlığa seçilen Prof. Dr. Uğur Erdener’i tebrik ediyorum. İlk kez bir Türk spor adamının IOC asbaşkanlığına gelmiş olması bizleri gururlandırdı. Uzun yıllar boyunca Türk sporuna birçok alanda hizmet eden ve uluslararası spor alanında önemli görevler üstlenen Prof. Dr. Erdener’e yeni görevinde başarılar diliyorum.” KISACA; PROF. DR. UĞUR ERDENER 2000-2007 yılları arasında Hastaneler  Genel  Direktörlüğü, 2008-2011 yılları süresince de Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü görevlerinde
bulunan Prof. Dr. Uğur Erdener, 15 Haziran 1950 tarihinde doğdu. Babasının görevi nedeniyle ilkokulu Van’da, Ortaokulu Bandırma’da okudu. Lise öğrenimini Ankara Gazi Lisesi’nde tamamladıktan sonra, hekim olma arzusunu en iyi şekilde gerçekleştirebileceğini düşündüğü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yüksek öğrenimine başladı. 1977 yılında fakülteden mezun olan Erdener,
ihtisasını Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda tamamladı.
Prof. Dr. Erdener, bir hekim ve öğretim üyesi olarak profesyonel yaşamının tümünü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sürdürdü. Göz Hastalıkları Anabilim Dalı’nda 1996 yılında doçent, 2001’de profesör oldu. Anabilim Dalı Başkanlığı da yapan Erdener halen Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak görev alıyor. Özellikle, oküloplastik, mobil göz protezleri
ve orbita implantları alanında teorik ve pratik çalışmalar yapan Prof. Dr. Uğur Erdener, bu konularda çeşitli oftalmoloji kurs ve kongrelerine panelist olarak katıldı, üniversite kliniklerinde konferanslar verdi, eğitim amaçlı cerrahi uygulamalar yaptı. Tüm bunların yanı sıra; Prof. Dr. Erdener’in yaşamında spor da çok önemli bir yer tutuyor. Amatör sporcu olarak başlayan spor kariyerinde tüm aşamaları başarıyla geçip, uluslararası düzeyde, bir Türk spor adamının günümüze değin gelebildiği en üst  pozisyonlara ulaştı. TMOK Başkanlığını 2011’den beri yürüten Uğur Erdener, 129. IOC Genel Kurulu’nda Asbaşkanlığa seçildi.

Konuk Editör

PROF. DR. AYSEL PEHLİVANAnadoluhisarı Gençlik ve Spor Akademisi (1982), Marmara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri YL-DR programını birincilikle (1991) tamamladı. Yükseklisans Tezi: Risk faktörü taşıyan kişilerde antrenmanın etkileri, Doktora Tezi:Bikarbonatın yüksek yoğunlumdaki egzersizde etkileridir’. 1991-2015 yılları arasında Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda çalıştı. 1995-2015 yılları arasında Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Antrenör Eğitimi anabilim dalları başkanı görevini sürdürdü. Halen Haliç Üniversitesi BESYO da müdür yardımcısı ve öğretim üyesidir.

1995 yılından beri Türkiye milli Olimpiyat komitesi üyesi ve halen TMOK yönetim kurulu üyesidir. TMOK da ‘Olimpik Eğitim ve Spor Kültürü’ projesinin mimarıdır. İlkokul üçüncü sınıflar için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kabul edilen projenin kitabının başyazarıdır. Halen proje TMOK tarafından okullarda interaktif olarak sunulmaktadır, ülke sathında proje milyonlarca çocuğa ulaşmıştır. Unicef ve TMOK ile Olimpik Gönüllü eğitimi yetiştirme Projesinde sorumlu üyedir. Dünyada ilk defa Spor gönüllüsü Eğitim kitabı hazırlanmasında yönetici kadrosunda çalışmıştır.

1980 yılında açılan ülkemizin ilk fitness  salonu Aerobik Egzersiz Merkezinde  iki eğitmeninden biridir. 1986 yılında ENKA Spor Kulübünde Ülkemizin ikinci fitness merkezini kurdu ve fitness alanını üniversitede bilim alanı haline gelmesi için derslerini planladı ve birçok dersi bizzat verdi. 1980 yılından beri Herkesi İçin Spor alanında çalışıyor ve uzun yıllar Herkes İçin Spor Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Herkes için Spor konusunda ulusal ve uluslararası çalışmalar yapmıştır ve halkı bilinçlendirmeye kitaplar  yazmış, broşürler bastırmıştır.

Sporculuk hayatı tecrübesinde yaşadığı ve Spor fizyolojisi alanında çalışırken, sporcu beslenmesi konusunda  ülkemizde yeterli bilginin olmadığını fark edip, dünyada bilinen bilgileri üniversitesine taşımış, bu alanın gelişmesine yönelik  çalışmalar yapmıştır. Bu alanda birkaç bilimsel kitabı bulunmaktadır. Spor federasyonlarımızda sporcu beslenmesi konusunda antrenörlere eğitimler vermektedir.  2005-2013 yılları arasında Beşiktaş Futbol A takımı beslenme danışmanı olarak görev yapmış ve bu çalışması ile sporda başarıda beslenmenin  öneminin fark edilmesini sağlamıştır. Halen  sporcu beslenmesi alanında çocuklara, ailelerine, takımlara  ve sporculara eğitimler vermektedir. Sporcu beslenmesi alanında ulusal ve uluslararası çalışmaları bulunmaktadır.

Üniversitede Spor Bilimleri alanında, Sporcu Beslemesi-Sporcu Beslenmesinde Rehberlik-Ergojenik Yardımlar- Performans Sporlarında Beslenme- Sağlıklı Beslenme  ve Kilo Kontrolu-Performans Gelişimi ve Doping- Herkes İçin Spor- Zindelik Antrenmanları- Özel Durumlarda Egzersiz- Yaşlılık ve Spor-Test Ölçme ve Değerlendirme derslerini vermektedir. 

SOSYAL MEDYA