Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
ESTETİK & GÜZELLİK
TÜRKİYE'NİN GÜZELLİK VE ESTETİK TURİZMİ

TÜRKİYE'NİN GÜZELLİK VE ESTETİK TURİZMİ


Yabancı hastalara verdiği hizmetle dünya çapında gelişen Türkiye, bu yıl sağlık turizminde 800 bini aşkın turistten 8 milyar dolar gelir bekliyor. Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Başkanı Emin Çakmak, son 10 yılda en hızlı gelişen turizm segmentlerinden birinin sağlık turizmi olduğunu belirterek, ülke ekonomisine getirisinin yüksek olacağını söyledi. Türkiye'ye tatil için gelen turist sayısı 20 milyona ulaşsa da kişi başı harcama 650 dolar oluyor. Sağlık turizminde ise turistlerin ortalama kişi başı harcaması 9 bin dolar seviyesini buluyor. Turizm pastasında sağlık turizminin 7,2 milyar dolarlık bir payı bulunuyor.

Türkiye’ye her yıl milyonlarca Arap turist tatil için geliyor. 2017 yılında Türkiye’ye Körfez ülkelerinden gelen Arap turist sayısı 4 milyon 463 bin olurken, en fazla ilgiyi de İstanbul gördü. Arap turistler ise aynı zamanda saç ekimi başta olmak üzere kaşta mikroblading, dudak kontörü, burun ameliyatı, kalıcı makyajda kirpik dibi eyeliner uygulaması için Türkiye’yi tercih ediyor. Arap turistler arasında kadınlar özellikle kalıcı makyaja yoğun ilgi gösterirken, erkekler ise saç ekimi uygulamalarına yoğun ilgi gösterdi. Emin Çakmak, yılda 100 bin turistin saç ektirmek için Türkiye’ye geldiğini belirterek, "Bu da kontrol edilebilen rakam, bu daha da yüksek olabilir. Türkiye en iyi saç ekimi yapan ülkelerden birisi. Hindistan sağlık destinasyonu ama Hindistanlılar saç ekimi için Türkiye'ye geliyor, çünkü onlar kaliteli yapamıyorlar." dedi.

Çakmak, bölgeden bölgeye gelen turist eğiliminde farklılıkların olduğunu ifade ederek, "Sağlık turizminde, Körfez bölgesindekiler saç ekimi ve estetik, Avrupalılar diş, göz ve estetik, Balkanlardan Moğolistan'a kadar olan ülkelerden gelenler nakil, onkoloji gibi ağır vakalar için geliyor. Afrika'dan da genelde Türkiye'ye kanser tedavileri için hastalar geliyor. Avustralya, Yeni Zelanda ve İskandinav ülkelerinden cilt hastaları tedavi için Türkiye'yi tercih ediyor." diye konuştu.


SOSYAL MEDYA