Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
BİR KADIN BİR ERKEK
BAŞARILI TÜRK BİLİM KADINLARI

BAŞARILI TÜRK BİLİM KADINLARI

Hayatın en önemli parçasını oluşturan kadınlar, ülkemizde de oldukça büyük işlere imza atıyorlar. Ülkemizi gururlandıran ve dünya genelinde ismini duyurmuş olan Türk Bilim Kadınları’nın listesini oluşturduk.


Feryal Özel

2002-2005 yılları arasında NASA İleri Araştırmalar Enstitüsü’nde çalışan astrofizik profesörü olan Feryal Özel, “Büyük Fikirler” listesine girmeyi başardı. Birçok çalışması olduğu gibi kara delikler üzerinde de çalışmaları bulunuyor. Kazandığı ödüller; Guggenheim ABD & Kanada Doğa Bilimleri Bursu, Harvard Üniversitesi’nin en başarılı astrofizikçi ödülü, Değerli Bilim İnsanı Ödülü ve Uygulamalı Matematik Fakültesi Ödülüdür.


 Hatice Altuğ

Tam burs alarak, Stanford Üniversitesi’nde “Uygulamalı Fizik” bölümünde doktora yapmakta ve Boston Üniversitesi’nde Nanoteknoloji alanında çalışmaktadır. Bunlara ek olarak, lazer sistemleri ve optik aletler üzerine de çalışmaları da vardır. Ödülleri; Başkanlık Erken Kariyer Ödülü, Yılın En Başarılı 10 Genç Bilim İnsanı Ödülü, Adolph Lomb Madalyası’nı almıştır.


Naşide Gözde Durmuş

2003 yılında ODTÜ Moleküler Biyoloji bölümünde lisans eğitimini tamamladı. 2004 yılında ise Stantord Üniversitesi’nde doktorasını yaptı. Çalışmalarını kanser ve antibiyotik direnci gibi sağlık problemleri üzerine yoğunlaştırdı. MIT Technology Review Dergisi’nin “35 Yaş Altı Yenilikçiler Listesi’nde” tıp ve biyoloji alanlarında çığır açan 35 liderlerden biri olarak seçildi.


Bilge Demirköz

MIT’ye tam burslu olarak da kabul edildi. Anadalı Fizik olan Bilge Demirköz, yan dal olarak da matematik ve müzik bölümlerini başarıyla bitirdi. AMS projesi ve ATLAS deneyinde çalışmalarını sürdürdü ve CERN danışma kurulunda da yer alıyor. Uluslararası Bilim Kadınları ödülünü kazanan Bilge Demirköz, TÜBİTAK’ın düzenlediği proje yarışmasında matematik dalında Türkiye’de verilen ilk ödülü de aldı. Yılın Genç Bilim Ödülü, Kendi Alanında Yılın Başarılı Kadını Türkiye'nin On Başarılı Genci, Fark Yaratan Kadın Ödülü, Mesleki Başarı Ödülü ve UNCESCO tarafından ödülü de bulunuyor.


SOSYAL MEDYA