Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
PLASTİK SANATLAR
GÖRÜNENİN ARDINDAKİ KADIN: ESRA MERAL DEMİRCAN RESİM SERGİSİ

GÖRÜNENİN ARDINDAKİ KADIN: ESRA MERAL DEMİRCAN RESİM SERGİSİ


Sanatçı günümüz kadınının gücünü ve güçlü modern görüntüsünü simgelerle bütünleştirerek sanatseverleri kadını maskelerin ve kalkanların ardından yeniden görmeye yöneltiyor. Eserlerindeki imgelem bir dünyanın yansımasını siyah-beyaz karşıtlığında renklerle ve şans kartlarıyla, aşk ve tutkuya dokunarak görünenin ardındaki asıl kadına dikkatleri çekti.

 

“OYSA KADIN RENGÂRENKTİR.”

Esra Meral Demircan’ın sergisi hakkında yayımladığı yazı:

“Kadın, varoluştan bu yana hep içsel iradesinin gücüyle bilinir. Bu öyle bir iradedir ki, kimi zaman acılara, zorluklara ve zorlamalara sabrederek boyun eğmesine neden olmuştur. Kadının o ruhundaki gücü ve bunun bedenine yansıyışı yadsınamaz bir gerçektir. Bir materyal gibi görülen kadın her zaman sınırlandırmalarla karşılaşmıştır. Oysa kadın rengârenktir. O dilediği renge bürünebilir. Onun renkleri yaşamını yansıtır. O istediğinde her şeyi başarabilecek güçtedir. İşte bu yüzden kadının tüm gücü, rengi ve enerjisi iç dünyasından gelir.

 

Çoğu zaman kalkanlar kullanır kendini çepeçevreleyen; kimseler onu incitemesin dokunamasın diye. Bazen de maskeler takar görünenin ardındakini saklamak adına. Yaşadıklarını itiraf edemeyip içinde sırlar yaratan kadın, yanağında yediği tokatın değil, aldığı busenin iziyle yaşamak ister. Davet karlıkla suçlansa da, tabularla zorlansa da, itilip kakılsa da saklanır kadın görünenin ardına ve gülümser yine de dünyaya. İçinde kopan fırtınalar kamufle edilir ve o ürkek bakan bakışların ardında gizlenir acılar en derinlerine! Ama karşı koyar meydan okur tüm dünyaya kadın bazen abartılı, bazen cüretkâr görüntüsüyle.

 

Bir haykırışın simgesidir. Eserleri aşkla ve tutkuyla dolu. Aşk insanı bazen havalarda uçurur bazense dibe vurdurur. Karmaşıklığı ve uyumsuzlukları yerine tam oturamamış puzzle parçaları, aşk ve kişisel şansı ise iskambil kâğıtları betimler. Oyun kartları her birey için birer simgedir aslında içinde saklayıp söyleyemediklerini, hissedip haykıramadıklarını anlatan, ben bir kadınım dedirten.

Kişi kendi şansını yaratır. Yoksa hayat bir oyun mudur? Zıt renkler ve duyguların ifadesi olan renkler bir tuvalde imgelerle buluşarak görünenin ardındaki o gizemli kadının varlığına dikkati çeker. Her erkeğin hayatında bir kadın vardır ve bu kadının görünenin ardındaki sureti o erkeğin aynadaki yansımasıdır!

Yaşadığı aşkla var olur kadın ya da karanlığında kaybolur. Siyah beyaz karşıtlığında, renklerin devinimiyle eşleştirdiği kadın; coşkulu maskesinin ardından seslenir usul usul. Zaman ve şans aşkla bütünleşir. İmgesel bir dünyada gerçek huzuru yaşar her kadın, ta ki kapısı çalınana dek!”

SOSYAL MEDYA