Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
ÖZGÜR SANAT KÜRSÜSÜ
ŞAHİN ERGÜNEY


Dere Boyu Kavaklar!

Hayatın hızlı akışı içinde, kimi zaman farkına bile varamadan, değerlerimizi yitirip gidiyoruz. Kadir Üstündağ ismini belki de hiç duymadınız.  O, çocukluğundan beri bağlama çalmaya meraklı,  Bulancak'lı bir halk ozanıdır.  "Ordunun Dereleri" türküsünü derleyen kişidir Kadir Üstündağ.  Muzaffer Sarısözen'in ısrarıyla Ankara'ya gidip ustalığını, radyo vasıtasıyla bütün ülkeye gösteren bir halk ozanıdır. En yakın arkadaşıysa, Ankara Radyosundan Ahmet Yamacı'dır.  "Dere Boyu Kavaklar, Kömürlük Dağı,  Karşıdan Gel Karşıdan, Çınallar Deresine Taş Köprü Kurulacak" gibi türkülerinin de kaynak kişisi yine Kadir Üstündağ'dır. Sonra nedendir bilinmez, herşeyi geride bırakıp yaşadığı topraklara geri döner. Gönül, hayata bir kere kırıldımı, hayatı yeniden toparlamak güçleşir.  Belki gönül kırgınlığından, belki hayata küskünlüğünden, yaşamının son yıllarını sefil ve sıkıntılı geçirir,  yıpranan yüreğiniyse  alkolle rahatlatmaya çalışır. En yakın dostları balıkçılardır.

1975 yılının 5 Ağustos günü, 50 yaşındayken yaşama veda eder.   Öldüğünde  üç beş kişiyle kaldırılır cenazesi ve kimsesizlerin yattığı yere gömülür. Sonrasında ise şehir, ülke, insanlar  yaklaşık 40 yıl boyunca onu unutur. Gün gelir yattığı yer bile bilinmez olur.

Geçtiğimiz günlerde,  kaybolan mezar yeri, Bulancak Sanat Tiyatrosu ve bir kaç duyarlı insan sayesinde güç bela bulundu.  Şimdilik yanı başında bir ağaç ve bir de taş dikili.

Heykeltraş Eşber Karayalçın, O'na yakışan sade bir anıt mezar projesi tasarladı. Gelin hep birlikte, Kadir Üstündağ'ın anısına tasarlanan bu anıt mezarı, bir an önce hayata geçirelim.

Hadi, kimsesizler mezarlığında unuttuğumuz bu büyük ozandan özür dileyelim. Gelecek nesillere aktaracağımız değerimize, vefa duygumuzu yerine getirelim. Vefa, insan olmanın en has özelliği değil midir?

İletişim: sahinerguney@hotmail.com

SOSYAL MEDYA