Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
KAYBETTİKLERİMİZ
NUR SUBAŞI


Türk tiyatro oyuncusu ve seslendirme sanatçısı

Ankara Devlet Konservatuarı'ndan mezunu olan Nur Subaşı, yine aynı üniversitenin yüksek bölümünü tamamlayarak Ankara Devlet Tiyatrosunda göreve başladı. Ankara, İstanbul, Konya Devlet tiyatrolarında uzun yıllar oyuncu ve yönetmen olarak görev yapan sanatçı; Hamlet, Romeo Juliet, Cimri, Cadı Kazanı, Kral Oidipus, Antigone, Müfettiş, Susuz Yaz ve Arturo Ui'nin Önlenebilir Tırmanışı gibi klasikleşmiş onlarca oyunda yer aldı.

Aralarında; Şirinler, Scooby Doo: Gizem Başlıyor, Yalan Rüzgarı, Hugo, Esaretin Bedeli, X-Men: Son Direniş gibi onlarca radyo ve televizyon programlarında, yabancı film ve dizilerde yaptığı dublajlarla hafızalarda yer edindi.

Ünlü tiyatro sanatçısı,  TRT'nin tek kanal olduğu yıllarda yayınladığı 'İftira Doğru' programında iftar duasınını seslendirmişti. 'Şirinler' adlı çizgi filmin girişinde yer alan seslendirmenin sahibi olan Subaşı,  Jack Nicholson'a yapmış olduğu seslendirme ile Türk toplumunun kulaklarında en çok yer edinen dublaj sanatçılarından birisi oldu.

Nur Subaşı, Selanik'te geçirdiği rahatsızlığının ardından 'Zatürre' teşhisi ile yoğun bakıma alındı. Florya’da özel bir hastanede tedavi altına alınan sanatçı 10 Mart 2018 tarihinde ise yoğun bakım sürecinde hayatını kaybetti.

Devlet Tiyatroları, birçok ünlü yapıma sesiyle katkı sağlayan ve emekliliğin ardından yönetmenlik yapmaya devam eden Subaşı için 12 Mart 2018 Pazartesi günü Üsküdar Tekel Sahnesi'nde tören düzenledi.

TRT Türk’ün Nur Subaşı ile yapmış olduğu söyleşi, unutulmaz oyunları ve sanattan saymadığı, “fonetik, diksiyon bilmeden de yapılamaz” dediği ünlü dublajlarının yer aldığı tören programında, sanatçı dostları Özgür Erkekli, Salih Kalyoncu, Cengiz Korucu ve Zafer Algöz konuştular. Erkekli onun katıldığı cenazeleri anımsatarak, öleni saygılı, tatlı bir gülümsemeyle uğurladığını hatırlattı. Algöz, “Mizah gücü, karizmasıyla neşe veren, inanılmaz, muhteşem bir insandı. Ne mutlu ki, yüzümüzde gülücüklerle anacağımız, sahneyi, turneyi paylaştığımız benzersiz bir abimiz oldu” diyerek onun saygı duruşu yerine ayakta alkışlanarak uğurlanmasını önerdi. Törene kardeşi heykeltıraş Mehmet Şemsettin Subaşı ve ailesi, yakın arkadaşı Zerrin İşler, eski eşi Defne Yalnız, İDT Müdürü Atilla Şendil aralarında Adnan Biricik, Nihat İleri, Civan Canova, Zeynep Erkekli, Ayşe Uncuoğlu, Bülent Emin Yarar, Selçuk Yöntem, Mehmet Ali Kaptanlar, Metin Belgin, Orhan Alkaya’nın da olduğu pek çok tiyatro emekçisi, sanatçı dostu katıldı.

Subaşı'nın cenazesi Üsküdar Şakirin Camisi’nde kılınan ikindi namazının ardından Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verildi.


Zafer Algöz

Subaşı’nın tiyatro dünyası için Nasreddin Hoca olduğunu söyleyen oyuncu Zafer Algöz, “Biz Nasreddin Hocamızı kaybettik. Bir bilgeyi kaybettik, yol gösteren. Her zaman hayat tecrübesi ile bizi yönlendiren kanaat önderimizdi. Hayatı boyunca kimseye kötülüğü dokunmadı. Hiç kimsenin ahını almadı. Hiç kimseye borcu olmadan aslanlar gibi hayat yaşadı. Dürüst, onuru herkes tarafından saygı ve sevgi gören muhteşem bir insan olarak içimizden koptu, gitti. Allah mekanını cennet etsin.

SAYGIYLA VE RAHMETLE ANIYORUZ..


Kaybettiklerimiz

SOSYAL MEDYA