Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
KAYBETTİKLERİMİZ
AYŞEN GRUDA

Türk Tiyatro ve Sinema Sanatçısı

Oynadığı yüzlerce tiyatro ve sinema sahnesi ile kendini sanata adayan Yeşilçam’ın duayen ismi Ayşen Gruda 23 Ocak 2019 günü hayata gözlerini yumdu. 74 yaşında yaşında aramızdan ayrılan Gruda, Türk Sineması’nda “Domates Güzeli” lakabıyla tanınıyordu.

1944 yılında, Osmanlı döneminde karargah olarak kullanılan bir köşkte dünyaya gelen Yeşilçam’ın duayen sanatçısı, oynadığı yüzlerce tiyatro, sinema ve diziler ile İstanbul’dan dünyaya uzanan bir ün kazandı. Herkesin kendinden biri olarak sevdiği Gruda, özellikle Kemal Sunal ile birlikte rol aldığı sinemada hem güldürdü hem hüzünlendirdi.

Bizim Aile’nin Feride’si, Gülen Gözler’in Fikret’i, Çöpçüler Kralı’nın Hacer’i olarak 7’den 77’ye herkesin hatırasında yer edinene Gruda, İlyas Salman ve Şener Şen gibi isimlerle de birçok projede yer aldı.

 


Neden “Domates Güzeli”

İstanbul Yeşilköy’deki komşularının taklidini yaparken ailesi tarafından keşfedilen Ayşen Gruda henüz çocuk yaşlardaydı. Komediye yatkın yönü çevresi tarafından bilinen Gruda’nın ailesi, kendisi lise sıralarında okurken vefat eden babasından sonra geçim sıkıntısı çekmeye başladı. 1962 yılında ilk defa Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda profesyonel oyunculukla tanışan Gruda televizyon skeçlerinden birinde canlandırdığı “Domates Güzeli Nahide Şerbet” karakteri ile ün kazandı. O günden bu güne Ayşen Gruda, “Dometes Güzeli” tiplemesiyle anılır.Film ve Müzikaller

Yeşilçam’ın usta ismi “Deve Kuşu Kabare”, “Yedi Kocalı Hürmüz”, “Mum Söndü” ve “Hababam Sınıfı Müzikali” gibi müzikallerde de yer alarak adını geniş kitlelere duyurdu. “Neşeli Günler”, “Tosun Paşa”, “Süt Kardeşler”, “Şaban Oğlu Şaban” filmlerinde de rol alan sanatçı, 1965 yılında Yılmaz Gruda ile evlendi. Bu evlilikten Elvan adında bir kızı olan Gruda-Yılmaz çifti uzun süren evliliklerini sonlandırdılar.

Bir süredir pankreas kanseri ile mücadele eden Ayşen Gruda 23 Ocak 2019 tarihinde, tedavi gördüğü özel bir hastanede hayata gözlerini yumdu.


SAYGI VE RAHMETLE ANIYORUZ...

Kaybettiklerimiz

SOSYAL MEDYA