Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
KAYBETTİKLERİMİZ
ARA GÜLER

16 Ağustos 1928'de İstanbul'da doğan ve yaşayan usta fotoğrafçı Ara Güler (90) 17 Ekim 2018'de tedavi görmekte olduğu Florance Nightingale Hastanesinde hayata gözlerini yumdu.


Fotoğraflarıyla 68 yıldır zamanı durduran Güler, fotoğraf dünyasının duayenleri arasına girerek Dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak gösterilmişti.

Meslek hayatına birçok ödül sığdıran sanatçı, Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülü ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü'ne de layık görülmüştü. 16 Ağustos 1928'de İstanbul'da doğan Güler, lisede film stüdyolarında sinemacılığın her dalında çalışırken, Muhsin Ertuğrul'un tiyatro kurslarına devam etti. 1950'de Yeni İstanbul gazetesinde muhabirliğe başlarken aynı zamanda İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun oldu. Dünyanın en iyi 7 fotoğrafçısından biri olarak gösterilen Güler, aralarında Winston Churchill, Indira Gandi, Alfred Hitchcock, Salvador Dali ve Picasso'nun da bulunduğu birçok ünlü ile röportajlar yaparak fotoğraflarını çekmişti. Güler kendisinini her zaman foto muhabiri olarak tanımlıyordu. 


Ara Güler'in fotoğrafları Paris Ulusal Kitaplıkta, ABD'de Rochester Georg Eastman Müzesi'nde Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu'nda bulunuyor. Köln Mueseum Ludwing'de Das Imaginare Photo Museum'da fotoğrafları sergileniyor.

 

Kaybettiklerimiz

SOSYAL MEDYA