Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
ENGELSİZ SANAT
ZİHİNSEL ENGELLİ, GECEKONDUYU SANAT ESERİNE DÖNÜŞTÜRDÜ


Ankara’nın Altındağ İlçesinde, çok sayıda gecekondu vardır. Ancak içlerinden bir tanesi ilk bakışta diğerlerinden kendisini ayırır. Bu gecekondu, duvalı “boyalı” herhangi bir gecekondu değildir, içi ve dışı sanat doludur. Gecekonduda yaşayan, zihinsel engelli Muhammed Yalçın, yaptığı resimlerle yaşam alanını adeta bir sanat galerisi haline getirmiştir. Üretkenliği, duyarlılığı ve yeteneği herkesin bilmediği, ama bilenlerinde gıpta ettiği Ressam Muhammed Yalçın’ı sizlere tanıtalım istedik;   
Muhammed, yüzde 70 zihinsel engelli ve konuşamayan birisi. Fakat bu engeli onun şahane eserler çıkarmasına engel değil. Muhammed eğitim hayatını maddi imkansızlıklar yüzünden sürdüremiyor. Okuldan ayrılışının ardından Ankara Çağdaş Eğitim Uygulama Okulu Ve İş Eğitim Merkezi’nde kaydolup resim eğitimi alıyor. Yetenekli sanatçı, çizdikleriyle hocalarını oldukça etkiliyor. Şansının değişmesi de merkeze gelen Harun Antakyalı sayesinde oluyor. Muhammed’le tanışıp yeteneğini görüyor ve onun elinden tutuyor. 
Muhammed’e atölyesinde kağıt ve tuval üzerine yaptığı çizimler yetmiyor, önce atölyesinin duvarlarını sonra da tüm evin duvarlarını boyamaya başlıyor. Evi boyarken bir yandan tuvallere çizdiği resimlerle de evi adeta büyük bir resim galerisine çeviriyor. Yıllar içinde ürettiği eserlerle sergiler de açıyor. Bazı duyarlı destekçilerinin yardımıyla birçok sergi açmış, adını duymadığımız bir ressam Muhammed.


Bu sergilerden birini Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği’nde gerçekleştiriyor. Derneğin fotoğrafçılarından Ece Ertopçu, kendi Facebook hesabında Muhammed’in evinin fotoğraflarını paylaşıyor ve bu paylaşım zamanla yayılıyor. Paylaşımı sonrası Ece Ertopçu, Muhammed’e yardım etmek isteyen insanlardan yüzlerce mesaj alıyor. İlgi üzerine “Muhammed’in Resimleri” adı altında bir paylaşım daha yapıyor.


Bu paylaşımda Muhammed’in bazı eserleri de satışa sunuluyor.  Bunun yan sıra “Muhammed’in daha güzel resimler çizebilmesi için boya ve tuval gibi resim malzemeleri yardımı yapabilirsiniz, kendisi her boyutta tuval yardımına açık, boya olarak da –renk ayırmaksızın- akrilik kullanıyor. Bu malzemeleri göndermek istiyenler için adres: “Anafartalar Mahallesi Kargalı Sokak No: 27 06050 Altındağ/ Ankara” ilanı yapılarak ressamın açık adresi veriliyor.


Biz de sanatını ve azmini takdir ettiğimiz Muhammed’in açık adresini yayınlayarak ona yardım etmek isteyenlere bir köprü olmak istedik. Umarız onun sanatını daha iyi şartlarda yapabilmesine katkılarınız dokunur ve gösterdiği azmin ve emeklerinin karşılığını alır.

Konuk Editör

GÖKTUĞ TOLGA DEMİRALP

Tiyatroya ilk defa 14 yaşındayken ilgi duyan Göktuğ Tolga Demiralp, 17 yaşına geldiğinde geçirdiği trafik kazası sebebiyle hayallerini erteler. 3 ay yoğun tedavi gören Demiralp, 4 yıl hem sosyal hayattan, hem tiyatrodan kopar. 16 yıldır omurilik felçli olarak hayatını sürdüren Demiralp’i Türkiye’de engellilerin konservatuvara kabul edilmemesi de yıldırmaz. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden 2003 yılında mezun olup çalışmaya başlar. Bu arada Ahmet Mümtaz Taylan, Meltem Cumbul gibi ünlü sanatçıların yanı sıra birçok DT sanatçısından özel dersler alır. Demiralp, Ankara Devlet Tiyatroları’nda dışarıdan başrol oynayan ilk kişi oldu.

Görev aldığı oyunlar: 2008–2009 sezonu Ankara Devlet Tiyatrosu, “GİTAR” (Başrol), 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017 sezonu Ankara Devlet Tiyatrosu, “NİHAYET BİTTİ” (Başrol).

Görev aldığı diziler ve reklamlar: Beni Affet – MGA Yapım, 290. bölüm (Hakan),    Garanti Bankası – POW Films, Toplumsal Fayda reklam filmi.

SOSYAL MEDYA