Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
ENGELSİZ SANAT
YAŞAYAN KÜTÜPHANEDE RAFTA YER ALMANIN MUTLULUĞU…


Koç Üniversitesi tarafından 26-27 Nisan 2017 tarihlerinde düzenlenen “Yaşayan Kütüphane” adlı etkinlik yaklaşık 25-30 değişik konuda bilgi almak isteyenleri o konuyla ilgili bir kişiyle buluşturarak etkinlik günlerinde kampus alanında bir bilgilendirme platformu yaratıyor.

Yaşayan kütüphanede bilgi ileten bu kişiler “yaşayan kitap” oluyor. Yaşayan kitap bir hemşire ise hemşire kitabını okumak isteyenler bu kişiyle bir araya getiriliyor ve bilgilenmek isteyen kişi o meslek sahibiyle konuşarak hemşirelik mesleğiyle ilgili bilgi edinmiş oluyor. Tümüyle öğrenci kulüplerinin organize ettiği etkinlik her yıl gerçekleştiriliyor ve olağan kişi ve meslekler kadar toplumda bazı önyargılarla baskı altında hisseden kişiler ve farklı olarak nitelendirilen kişiler de burada kendilerini ifade etmek ve samimi bilgiler vermek anlamında bir fırsat yakalamış oluyor.  Bu yıla kadar down sendromu konusunda bir down sendromlu bireyin ebeveyni yaşayan kitap olurken, bu yıl bir down sendromlu bireyin kendisi yaşayan kitap oldu ve büyük ilgi gördü.

29 yaşındaki Tan Aytıs, iki günlük etkinlikte hem diğer konulardaki kitaplarla, hem okuyucularla hem de organizasyon komitesiyle güzel anılar ve dostluklar biriktirerek, sabırla kendini ifade ederek yaşayan kütüphane raflarında önemli bir yer edindi. Down sendromlu Tan Aytis, kendisini ve toplumdaki yerini kendini ifade ederek okuyucularına en doğal ve direkt yoldan göstermiş oldu. 

 

Konuk Editör

TAN AYTİS

1988 İstanbul doğumlu. Saadet İlköğretim Okulu ve İZEV Saadet İlköğretim Okulu ve Mesleki  Eğitim Merkezi’ni bitirdi. 2008’de başladığı İZEV Bağımsız Yaşam Evi’ndeki eğitimini hala sürdürüyor. 2008’de ufak rollerle başladığı tiyatroda o günden bu yana  içlerinde Casino de Burgaz, Farklı görünüyorum, Keşke hayatım, Komik bir cinayet, Evlen Be Oğlum, Kaç abi kaç, Dost musun Düşman mısın, Ömrümü yedin, Sen ne yaptın doktor gibi oyunların olduğu 10’dan fazla oyunda oynadı.

Pek çok sosyal sorumluluk projesi ve çalıştayın içinde aktif olarak görev yapan, hobileri arasında yüzme (çeşitli özel organizasyonlarda kazanılmış 11 adet madalyası var), müzik, tiyatro, folklor, dans ve seyahat olan  Tan Aytis iki de ödül aldı:

  • İkincilik Ödülü “Işık” Engelsiz Kareler Fotoğraf Yarışması, Haziran 2016
  • Tiyatroda Sosyal Sorumluluk Çalışması Ödülü, (2015), Tiyatro ZET olarak, 2. Anadolu Tiyatro Ödülleri, Aralık 2015

SOSYAL MEDYA