Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
ENGELSİZ SANAT
ENGELSİZ TABLOLAR


ENGELSİZ TABLOLAR


Türkiye Engelliler Spor Yardım Ve Eğitim Vakfı (TESYEV)’in “Çengelli İğne” köşesinde bulunan ‘Engel Tanımayan Ressamlar’ adlı yazısında Almanya’da satışa çıkan tablolardan bahsediliyor. Engelli sanatçılar, ayaklarıyla ya da dudaklarıyla fırça tutarak eşsiz tablolar üretti.

 

Engel tanımayan sanatçıların kısa biyografisi;

Mariusz Maczka, 1973’te doğdu. Polonyalı olan ressam 15 yaşında büyük bir kaza geçirdi ve boyundan aşağı felç oldu. 1993 yılında yani 20 yaşındayken resim yapmaya başlayan Maczka’nın en büyük tutkusu doğa ve hayvanlar.

 

Dudaklarıyla tablolar yapan Elodie Cazes 1979 yılında Fransa’da doğdu. 1992’de geçirdiği kaza sonucu felç oldu. Hastanedeki tedavisi sırasında terapi niyetiyle resim yapmaya başlayan Elodie Cazes doğa resimleri çiziyor ve parlak renkler kullanmaya bayılıyor.

 

Doğuştan kolları olmayan Alman Antje Kratz, fırçayı ayaklarıyla tutarak resim yapıyor. Hem çok iyi bir ressam, hem de başarılı bir sporcu. Kratz, bale ve jimnastik yapıyor.

 

1991’de geçirdiği trafik kazası sonrası felç olan Alman ressam Lars Höllerer fırçasını ağzıyla tutarak tablolar yapıyor. Kazadan önce de resim yapan Höllerer daha çok iç dünyasını yansıtan konuları seçiyor. 2018’de yeni yıl resmi yapmayı tercih etmiş.

 

Theodor Ludwing Botha, 1959’da Güney Afrika’da doğdu. Bisiklet tamiri yapan Botha, rugby maçında yaralandı. Boynu kırılan Theodor Ludwing Botha o günden beri tekerlekli sandalyede hayatını sürdürüyor. Dudak ressamı olan Botha, tablolarında canlı renkleri kullanmayı seviyor.

 

Alman ressam Thomas Kahlau, 15 yaşında yüzerken kaza geçirmiş. Bu yüzden hem kolları hem de bacakları yok. Resme tutkuyla bağlı Thomas Kahlau, fırçayı ağzıyla tutuyor.


Stanislaw Kmiecik’in doğuştan kolları yok. Ama o zorlanmadan normal hayatını sürdürüyor. Evli ve bir çocuk babası. Fırçasını ayaklarıyla tutan ressamın çizmeyi en çok sevdiği konu ise doğa.

SOSYAL MEDYA