Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
ENGELSİZ SANAT
ENGELSİZ MUCİT

Türkiye’de genel nüfusun yüzde 12.29’unu engelli vatandaşlarımız oluşturmasına rağmen, engelliler için yaşamı kolaylaştıracak önlemler yeterli değil. Engellilerimizin büyük bir çoğunluğu hala yaşamda karşılaştıkları sorunları kendi çabalarıyla çözmek durumundalar. Hatay'ın Kırıkhan ilçesinde yaşayan 42 yaşındaki İbrahim Biricik’te, sorununa uzanan dost bir el bulamayınca, ihtiyacı olan motorsikleti kendisi yaptı. Motorsikletin yapım aşamasında çevresindekilerin “yapamazsın” sözlerine aldırmadan, azim etti, araştırdı, gecesini gündüzüne kattı ve sonunda üç senelik yoğun bir emeğin karşılığında hayalindeki motorsikleti yapmayı başardı…


Bir yaşında geçirdiği çocuk felcinden sonra yürüme yeteneğini kaybetmişti İbrahim. Çocukluğu, gençliği ve sonrası her engelli gibi mücadele içinde geçmişti. Evliliğinin ardından İstanbul’a yerleşmişti. Evinin ekmeğini çıkarmak için azimle çalışıyordu. Ancak işe gidiş-gelişleri büyük bir çileye dönmüştü. Otobüse binerken insanlar kendisine yardımcı olmuyordu. Her gün otobüs şoförleriyle sözlü tartışmalar, sorunlar yaşıyordu. Sonunda tamirci bir arkadaşı kendisine üç tekerlekli bir motorsiklet yaptı. Ancak bu motorsikletin ömrü uzun sürmedi. Yokuşları çıkamıyor, sık sık yolda kalıyordu. Baktı ki olmuyor, kendi ihtiyacı olan motoru kendisi yapmaya karar verdi. Büyük bir azimle işe koyuldu. Kime sorsa, danışsa yapamazsın diyorlardı. Ama o aldırmadı. İşleri de bozulmuştu bu arada. Bir an önce motorsikletini yapması gerekiyordu. Biriktirdiği bir miktar parayla hurdaya ayrılmış bir motor satın aldı. Sonra internetten araştırmalara başladı. Ancak araştırmalar bir işe yaramıyordu.


Vazgeçmedi, inat etti. Tornacıları gezdi. Çeşitli denemeler yaptı. Yap-boz misali deneye deneye belli bir noktaya gelmişti ki, ekonomik nedenlerden dolayı Hatay’a geri dönmek zorunda kaldı. İbrahim Hatay’da da hayalinin peşini bırakmadı. Eşinin de ufak tefek yardımlarıyla 2012 yılında başlayan “motorsiklet” hayalini 2015 yılında büyük bir azim ve çabayla gerçeğe döndürmeyi başardı. Yola çıktığında, motorsiklet yapmak istediğini söylediğinde bıyık altından gülümseyerek “yapamazsın” diyenlere inat, yaptı…  İbrahim Biricik şimdi Hatay’ın Kırıkhan İlçesinde kendi icadı olan motorsikletle, ve bunu başarmanın haklı gururuyla yaşamını sürdürüyor.


Kendisiyle aynı kaderi paylaşanlara, topluma ve yetkililere de mesajlarını şu sözlerle aktarıyor;

“Bazı insanlar bu hayatta engelli yaşayabilirler. Fakat en büyük engeli, kendileri koymasın. Kendilerine inansınlar. İnsanlardan istediğim tek şey engellileri küçümsemesinler. Öncelikle bizler de bir insanız. Duygularımız, düşüncelerimiz var. Yürüyemeyen bir insan da evlenmeyi hayal edebilir, eğlenmeyi hayal edebilir, çocuğunu sevmeyi, onunla oynamayı hayal edebilir. Engelli olan ile engelli olmayan insanın hayalleri aynıdır. Benim yaşadığım olumsuzlukları aynı kaderi paylaşan hiç kimsenin yaşamasını istemiyorum. Ülkemizde yapmış olduğum motosiklete ruhsat verilmiyor. Ancak bir makina mühendisinin bunu yapmış olması gerekiyor ki ruhsat alabilsin. Herhangi bir kazada aracın ruhsatı olmadığı için direkt ruhsatı olmayan araç suçlu duruma düşmekte. Ben aracıma ruhsat istiyorum, tek isteğim bu...”

Konuk Editör

GÖKTUĞ TOLGA DEMİRALP

Tiyatroya ilk defa 14 yaşındayken ilgi duyan Göktuğ Tolga Demiralp, 17 yaşına geldiğinde geçirdiği trafik kazası sebebiyle hayallerini erteler. 3 ay yoğun tedavi gören Demiralp, 4 yıl hem sosyal hayattan, hem tiyatrodan kopar. 16 yıldır omurilik felçli olarak hayatını sürdüren Demiralp’i Türkiye’de engellilerin konservatuvara kabul edilmemesi de yıldırmaz. Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden 2003 yılında mezun olup çalışmaya başlar. Bu arada Ahmet Mümtaz Taylan, Meltem Cumbul gibi ünlü sanatçıların yanı sıra birçok DT sanatçısından özel dersler alır. Demiralp, Ankara Devlet Tiyatroları’nda dışarıdan başrol oynayan ilk kişi oldu.

Görev aldığı oyunlar: 2008–2009 sezonu Ankara Devlet Tiyatrosu, “GİTAR” (Başrol), 2014-2015, 2015-2016, 2016-2017 sezonu Ankara Devlet Tiyatrosu, “NİHAYET BİTTİ” (Başrol).

Görev aldığı diziler ve reklamlar: Beni Affet – MGA Yapım, 290. bölüm (Hakan),    Garanti Bankası – POW Films, Toplumsal Fayda reklam filmi.

SOSYAL MEDYA