Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
EDEBİYAT / YAZARLAR
3. ANTALYA EDEBİYAT GÜNLERİ

3. ANTALYA EDEBİYAT GÜNLERİ


Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, açılış gecesinde yaptığı konuşmada “Yüzeysel işlerle uğraşanlarla, basit, kolay tüketilecek estetik araçlarla rekabet edebilmemiz için çok daha yoğun edebiyat etkinlikleri düzenlememiz lazım. Ve biz bunda kararlıyız.” dedi.

Antalya Edebiyat Günleri’nde ‘En İyi Öykü’ ve ‘En İyi İlk Öykü’ ödülleri ve onur ödüllü, Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda sahiplerini buldu.

Seçici kurul; Özcan Karabulut, İbrahim Karaoğlu, Ayşegül Tözeren, Belma Fırat, Ercan Yılmaz’dan oluşuyor. Seçici Kurul’un 2017 yılında yayınlan öykü kitapları arasında yaptığı değerlendirme sonucunda bu yılın ‘En İyi İlk Öykü Kitabı’ ödülü ‘Ev Yapımı Hüzünler’le Oğuzhan Yeşiltuna’nın oldu. Ödülünü alan Yeşiltuna, “Yolun çok başında olan biri olarak bu ödül büyük bir teşvik. Seçici Kurul üyelerine ve organizasyonun ev sahibi Muratpaşa Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bu yılın ‘En İyi Öykü Kitabı’ ödülü ise ‘Kamçılanma Mesafesi’sle Zeynep Uzunbay’ın oldu. Uzunbay, ödülünü Belma Fırat’tan alırken “Mutluyum, heyecanlıyım, hevesliyim” dedi.

 3. Antalya Edebiyat Günleri’nde ilk onur ödülünün sahibi Adnan Özyalçıner oldu. Özyalçıner, ödülünü teslim alırken yaptığı konuşmada “Muratpaşa Belediyesi’nin kültür, edebiyat ve sanata verdiği öneme bu konuda Başkanın yaptığı güzel işlere ve edebiyatı, sanatı, kültürü yayma konusunda gösterdikleri emeğe teşekkür ediyorum.” dedi.

Gecenin 2’nci onur ödülü ise şair Ahmet Telli’ye takdim edildi. Ödülünü Muratpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı ve şair Ferruh Tunç’tan alan Telli, gecede ‘Veda Divanı’ şiirini okudu.

Antalya Edebiyat Günleri’nin açılış gecesinin son ödülü öykü ve roman yazarı İnci Aral’a takdim edildi. Onur ödülünü Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal’dan alan Aral, bu yıl edebiyatın büyük kapısından girişinin 41’inci yılı olduğunu söyledi. Aral, "Bu 41 yıla çok fazla şey sığdı. Öncelikli 22 kitap, birçok sevinç, sayısız hayal kırıklığı ve vazgeçişler. Her kitaptan sonra ‘Başaramadığım’ duygusu ama bir dahaki kitapta mutlaka ‘Başaracağım’ sözü. Bütün bunlarla yoğruldum. Bugüne geleceğimi, bu kadar yaşayacağımı hiç sanmıyordum. Ama buradayım. Babamın doğduğu şehirdeyim ve kendimi bu yüzden buralara ait hissediyorum.” İfadelerinde bulundu.

Gece, konuk sanatçı olarak İlke Türkdoğan’ın da sahne aldığı Dolunay Obruk konseriyle sona erdi.

SOSYAL MEDYA