Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
DEVLET OPERA VE BALESİ
www.devoperabale.gov.tr


ERGİME II

 

Mdtist Proje Yönetmeni: Beyhan Murphy

İdari Koordinatör: Ali Ahmet Sönmez

Sahne Koordinatörü: Canberk Yıldız

Prova-Ders Koordinatörleri: Alper Marangoz / Emre Karaca

Reji Asistanları Ve Repetitörler: Can Tunalı / Başak Özenç / Gülçin Alpaşar

Emre Karaca / Seçil Yenigün / Canberk Yıldız

Prodüksiyon Asistanı: Başak Özenç

Eğitmenler: Alper Marangoz / Gülçin Alpaşar / Emre Karaca / Huri Murphy

Mert Öztekin / Kamola Rashıdova

Kondüvit: Senem Kalender

Sanatsal Ofis Ekibi: Özge Ataker / Başak Emir / Ayşegül Üldeş

Sosyal Medya Sorumluları: Burhan Yücel - Gürdeniz Bursalı

 

TEMSİLLE İLGİLİ

ERGİME II programı, müzikleri modern-çağdaş müzik parçalarından oluşan, bir Türk ve uluslararası üne sahip dört yabancı olmak üzere beş koreografın irili ufaklı eserlerinden bir derleme şeklinde sahnelenecek.

ERGİME II programı, modern ve çağdaş dansı, uluslararası nitelikte ve tekniklerde, en dinamik şekliyle derinlemesine tanıtıyor.

 

Eserleri programda olan koreograflar;

Komşu ülke Yunanistan’ın parlayan yıldızı Andonis Foniadakis,

İsrail’den dünyaca ünlü Itzik Galili ve Barak Marshall,

Almanya’nın deneysel koreografları Dieter Baumann-Jutte Hell,

Ve genç Türk koreografımız Ebru Cansız!

 

 

ITZIK GALILI (Hollanda)

Koreografi alanında dünyada önemli bir yere sahip olan Itzik Galili, birbirinden farklı öncü niteliklere sahip, yetmişi aşkın eserden oluşan bir külliyat yaratmıştır. 2006 yılının Nisan ayında, Hollanda Kraliçesi Beatrix, Itzik Galili’yi Hollanda dansına yaptığı katkılardan dolayı Huis van OranjeNassau Kraliyet Nişanı ile onurlandırmıştır. 2009 yılında A Linha Curva isimli eseri İngiltere’de, Knights of Illumination (Işık Tasarımı), Critics’ Circle (En İyi Modern Koreografi), Laurence Olivier Award (En İyi Yeni Yapım) olmak üzere üç farklı ödüle layık görülmüştür. Stuttgart Ballet, Ballets de Monte Carlo, Bayerisches Staatsballett Munich, Gulbenkian Ballet, Royal Winnipeg Ballet, National Dance Company Wales, Batsheva Dance Company, Nederlands Dans Theater 2, Scapino Ballet, Dutch National Ballet, Les Grands Ballets Canadiens, Ballet British Columbia, Rambert Dance Company, English National Ballet gibi birçok tanınmış dans topluluğu ile birlikte çalışmış ve bu topluluklar için eserler üretmiştir. Eserleri dünyanın farklı kıtalarında, birçok dans topluluğu tarafından sahnelenmektedir. Ud,Biz ve Hıçkırık Türkiye’de sahnelenen ilk ve tek eseridir.

 

ANDONIS FONIADAKIS (Yunanistan)

Yunanistan doğumlu Andonis Foniadakis uluslararası alanda en çok çalışan koreograflardan bir tanesidir.Andonis, dansçı olarak Bejart Balesi, Lyon Opera ve Balesi, Saburo Teshigawara topluluklarında dans etmiş ve Maguy Marin, Jiří Kylián, William Forsythe, Dominique Boivin, Nancho Duato, Mats Ek, Maurice Béjart, Ohad Naharin, Frederic Flaman, Bill T. Jones, Tero Saarinen, Joachim Schlomer, John Jasperse gibi koreograflarla çalışmıştır. Serbest koreograf olarak Sydney Dance Company, Martha Graham Dance Company, Cedar Lake Contemporary Ballet, Geneva Ballet, Lyon Opera Ballet, Ballet Jazz de Montreal, Bern Ballet, Maggio Danza, National Dance Company of Wales, Dansgroep Amsterdam, Cia Sociedade Masculina Brazil, Bale da Cidade of Sao Paulo Brazil, Helsinki Dance Company Finland, National Ballet of Greece, National Theater of Northern Greece, Bejart Ballet Laussane, Ballet Junior Geneva, Hellenic Dance Company, Cophenhagen International Dance gibi topluluklara eserler yapmıştır. Sanatçı, 2014 yılında yönetmen Darren Aronofsky ile “Noah” filminin hareket koordinasyonları üzerine çalıştı. 2012 yılında İtalya’da MaggioDanza’da sahnelenen “Les Noces” eseriyle En İyi Koreograf dalında “Danza & Danza” ödülüne layık görüldü. Türkiye’ye ilk defa MDTistanbul’a Dalgalar eserini koymak üzere gelmiştir.

 

EBRU CANSIZ (Türkiye)

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Klasik Bale Bölümü’nden mezun olan Cansız, 1992’de Royal Academy, 1999’da Amerika’da klasik bale ve modern dans alanında eğitim aldı. 2000 yılında katıldığı İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde solist dansçı olarak birçok eserde dans etti. Dansçılığının yanı sıra tiyatro oyuncuları ile beden farkındalığı ve dans drama üzerine çalışmalar yürüttü. Semaver Kumpanya Tiyatrosu’nda ‘Kuşlar’ ve ‘Semaver ve Kumpanya’ adlı oyununun koreografilerini yaptı. Sahnelenen diğer koreografileri ise sırasıyla Bağlaç / Conjaction (2008), Turbulance (2009), Sıradan / Unexceptional (2012), Anima / Deva hareket tiyatrosu (2013), Sarkaç / Pendulum (2014), Less / More - Az / Çok (2015) isimli eserleridir. Ebru Cansız, bağımsız olarak aldığı davet üzerine dansçı ve koreograf olarak 2008’de Fabbrica Europa (Floransa), 2009’da Kaay Fecc (Senegal), 201’de 3 Biennale Danza (Venedik) Festivalleri’ne katıldı. Cansız’ın Sıradan/ Unexceptional koreografisi 2016 yılında New York’ta Nimbus Dancework Company / Offline Performances kapsamında ve Your Move Dans Festivali’nde yeniden sergilendi. Aynı koreografisi 2017’nin Ocak ayında Akbank Sanat Dans Atölyesi’nde Kar-ma-Şa adlı karma dans programında yer aldı.6’19 adlı koreografisini MDTistanbul’un Mini-Fest 2017 programı için yapmıştır.

 

JUTTA HELL, DIETER BAUMANN (Almanya)

Berlin kökenli dans topluluğu Rubato 1985 yılında Jutta Hell ve Dieter Baumann tarafından kuruldu. Bugüne kadar Rubato elliden fazla eseri çeşitli sanatsal topluluk ve kültürler aracılığıyla ortaya koymuş ve bunları eserlerini dünya çapında gerçekleşen turneler ile sahnelemiştir. 1995’ten itibaren Rubato düzenli olarak çalışmalarını Çin’de (Guangdong, Pekin, Hong Kong, Şanghay, Yunnan Eyaleti) sürdürdü ve ortak yapımlara imza attı. Uluslararası proje olan “Duty Free” (2001) Çin, Estonya, Kanada ve Almanya’dan gelen dansçılar tarafından sahnelendi. ABD’de altı Amerikalı dansçı ile yaratılan “America!Question” (2004) Atlanta, Houston, San Fransisco, Boston ve New York’ta turne yaptı. 2005 yılında Rubato, Berlin’deki House of World Cultures’ın isteği üzerine iki eser yarattı. “Shangai Beauty” ve “Eidos_Tao” isimli bu eserlerde on dört Çin asıllı dansçının yer aldı. “Shanghai Beauty” 2006’da dünya turnesine çıktı ve İsviçre’de düzenlenen Steps 2006 festivalinin en başarılı eseri oldu. 2009-2010 yılları arasında Pekin, Guangzhou ve Şanghay’dan gelen altı bağımsız Çin asıllı dansçı/koreograf ile ortak bir çalışma olan “LOOK AT ME, I’M CHINESE” adlı eseri ortaya koydular. 2011 yılında “MILK&BREAD / RICE&WATER” Şanghay ve Berlin’de sahnelendi. Eser, üç Çin ve üç Alman asıllı dansçıyı bir araya getirdi. Jutta Hell ve Dieter Baumann, The Swatch Art Peace Hotel Guest Residency Program’ın davetiyle bu konaklama programına katılan ilk dansçılar/koreograflar oldular. ‘Seni istemiyorum’ adlı parçalarını 2000 de Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde yapılan Dans Platform Türkiye kapsamı içinde, Beyhan Murphy’nin daveti üzerine MDT Ankara için yaratmışlardır.

 

BARAK MARSHALL (İsrail)

Ünlü dansçı, koreograf ve ses sanatçısı Margalit Oved’in oğlu, Barak Marshall İsrail’in en bilinen koreograflarından birisidir. 2014’te Inbal Dans Topluluğu ve Dünya Sanat Merkezi’nin sanat yönetmenliği görevine gelen koreografın ilk eseri, Suzanne Dellal Merkezi’nin ‘Shades of Dance’ Koreografi Yarışması’nda birincilik ödülü aldı. 1998’de prestijli Paris Bagnolet Yarışması’nda birçok ödül kazandı. 1999 yılında Ohad Naharin, Marshall’ı Batsheva Dance Company’de yerleşik kadrolu koreograf olması için davet etti. Suzanne Dellal Merkezi ile ortak yapım olan “Monger”, İsrail Operası ile ortak yapım olan “Rooster” ve “Wonderland” gibi işleri sahneye koydu. Barak Marshall, aynı zamanda Les Ballets Jazz de Montreal, Los Angeles Philharmonic, Cisne Negro, Bodytraffic, Ballet Junior de Genève ve Rambert Dance Company, için eserler üretti. 2008’den beri Barak Marshall’ın eserleri Montepellier Dans Festival, Sadlers’s Wells Theater, Maison de la Dans Lyon, The Joyce Theater, The Banff Center Canada, The Sibiu Festival, The Annenberg Center, White Bird, Montreal Place Des Arts, Dance Umbrella UK, Jacob’s Pillow, STEPS Festival ve Diana Vishneva Festival Moscow’ın yanı sıra dünya üzerinde Çin, Güney Kore, Tayvan, İspanya, Yunanistan, İtalya ve Almanya ve daha birçok ülkede sahnelendi. Sanatçı, bir yandan klasik müzik ve uzak doğu müziği seslendirmektedir. Yo-Yo Ma ve The Silk Road Project ile solist olarak sahneye çıkmıştır. 2011’de Joyce Vakfı Ödül Töreni’nde birincilik ödülüne layık görülmüş, Lester Horton önde gelen koreograf Ödülünü ve de Margalit Oved Topluluğu ve Balkan Beat Box ile yapacağı yeni prodüksiyon için Creative Capital Ödeneğini almaya hak kazanmıştır. Barak Marshall, Harvard Üniversitesi’nde Sosyal Teori ve Felsefe Eğitimi almıştır ve kariyerine Tel Aviv ve Los Angeles şehirlerinde devam etmektedir. Türkiye’ye ilk defa, Beyhan Murphy’nin daveti üzerine Shoshana’nın Balkonu adlı eseri koymak üzere 1995’te gelmiştir.

 

DALGALAR

Koreografi: Andonis Foniadakis

Müzik: Gökçe Özücoşkun

Kostüm: Andonis Foniadakis, Sitare Okutan

Işık: Andonis Foniadakis

Sorumlu Repetitör: Gülçin Alpaşar

Yardımcı Repetitörler: Ejder Keskin, Emre Karaca

Dansçılar: Alper Marangoz, Beril Şenöz, Burhan Yücel, Chiara Giorda, Canberk Yıldız, Emre Karaca, Huri Murphy, Gül

Yılmazer, Eme Olcay, Nil Batırbaygil, Ayhan Karaağaç, Kamola Rashidova, Ali Emre Yılmaz, Buse Öztekin, Müge Bayramoğlu,

Demet Aksular, Bersu Naz Say, Nilüfer Akcanbaş, Ozan Akgün, Ahmet Şahin, Ali Emre Yılmaz

Parça süresi: 18’

İlk gösterim: MDTistanbul, 2015

 

UD, BİZ ve HIÇKIRIK

Koreografi: Itzik Galili

Müzik: NO Blues

Işık: Yaron Abulafia

Sorumlu Repetitör: Deniz Keskin

Yardımcı Repetitör: Başak Özenç

Dansçılar: Nil Batırbaygil, Emre Karaca

Buse Öztekin, Burhan Yücel

Parça süresi: 6’

İlk gösterim: NND/Galili Dance

Stadsschouwburg Groningen, 2006

 

ALTI ONDOKUZ

Koreografi: Ebru Cansız

Müzik: Tolga Zafer Özdemir

Dansçılar: Buse – Mert Öztekin

/ Beril Şenöz, Ahmet Şahin

Parça süresi: 6’ 19’’

İlk gösterim: MDTistanbul, 2017

 

SENİ İSTEMİYORUM

Koreografi: Jutta Hell, Dieter Baumann

Müzik: Wolfgang-Bley Berkowski

Işık: Jutta Hell, Dieter Baumann

Sorumlu Repetitör: Alper Marangoz

Yardımcı Repetitörler: Ejder Keskin

Huri Murphy, Canberk Yıldız

Dansçılar: Işıl D. Güneş, Ali E. Yılmaz,

Müge Bayramoğlu, Ahmet Şahin, Nilüfer Akcanbaş,

Burhan Yücel, Demet Aksular, Ferhat Güneş /

Huri Murphy, Canberk Yıldız, Gül Batırbaygil

Emre Karaca, Bersu N. Say, Ayhan Karaağaç,

Buse Öztekin, Ozan Akgün

Parça süresi: 13’

İlk gösterim: Modern Dans Topluluğu, Ankara, 2000

 

SHOSHANA’NIN BALKONU

Koreografi: Barak Marshall

Müzik: Ziryab Trio

Sorumlu Repetitör: Beril Şenöz

Yardımcı Repetitörler: Mert Öztekin, Başak Özenç

Dansçılar: Gülçin Alpaşar, Chiara Giorda, Huri Murphy

/ Müge Bayramoğlu, Gül Yılmazer, Nil Batırbaygil, Beril Şenöz

Parça süresi: 7’

İlk gösterim: İsrail Festivali, Kudüs, 1998

SOSYAL MEDYA