Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL
BELEDİYELERDE SANAT
ESKİŞEHİR ŞEHİR TİYATROLARI KISA SÜREDE BAŞARILI İŞLERE İMZA ATTI…

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Sayın Yılmaz Büyükerşen'in girişimi ve çabasıyla, 2000 yılında hazırlıklarına başlanan Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Türkiye'nin 3. ödenekli Şehir tiyatrosu olarak 27 Mart 2001’de çalışmalarına başladı.

O günden bu yana hızla başarılı işlere imza atan Şehir Tiyatroları'nın ilk sahnesi, restore edilerek gençlik merkezine dönüştürülen eski hal binası; Haller Gençlik Merkezi'nin içinde yer alan "Tepebaşı Sahnesi" idi.  Tepebaşı Sahnesi, 27 Mart 2001 tarihinde Turgut Özakman’ın yazıp, Ergin Orbey'in yönettiği "Bir Şehnaz Oyun "adlı eserle perdelerini açtı.

2001-2002 sezonunda Bilgesu Erenus'un "MİSAFİR" adlı oyunu Ahmet Mümtaz Taylan'ın rejisiyle seyircilerle buluştu. “Misafir”, 13. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali'ne katılarak, büyük beğeni topladı ve 2003 yılında İsmet Küntay Tiyatro Ödülleri, En İyi Reji Ödülü'ne layık görüldü.

Aynı sezon, “Nalınlar” adlı oyunu sahneleyen Eskişehir Şehir Tiyatroları'nın 2. Sahnesi olan "Turgut Özakman Sahnesi", Neil Simon'un "İkinci Caddenin Mahkûmu" adlı oyunuyla açılışını yaptı.

2004-2005 sezonunda dünya tiyatro edebiyatının önemli eserlerinden "Vişne Bahçesi"yle "Kültür ve Sanat Sarayı"nın içinde yer alan 3. sahnesinin açılışını gerçekleştiren Eskişehir Şehir Tiyatroları, 579 kişilik salonuyla şehrin sosyal hayatındaki yerini pekiştirdi.

Aynı sezon sahnelenmeye başlayan "Ocak" adlı oyun İsmet Küntay Tiyatro ödüllerinde "En İyi Reji" ve Safiye rolüyle Özlem Akdoğan , "En İyi Kadın Oyuncu" Ödülüne layık görüldü.Çocuk ve Gençlere Özel Tiyatro Festivali

2005-2006 sezonunda Eskişehir Şehir Tiyatroları bünyesinde kurduğu birimlerle farklı çalışmalara imza attı. Çocuk ve Gençlik Tiyatrosu Birimi 2006 yılında ilki gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivalini düzenledi.

2007-2008 sezonunda Albert Camus'nun yazdığı, Ahmet Mümtaz Taylan'ın yönettiği "CALİGULA" adlı oyun 16. Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında sahnelendi

2009-2010 Sezonunda birçok yeni oyun sahneleyen Şehir Tiyatroları bu sezon içinde Ergin Orbey Sahnesi ve Türkiye’nin ilk açılan çocuk sahnesi olma özelliğini taşıyan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Çocuk Sahnesi adlı iki yeni sahnesini daha Eskişehir seyircisinin hizmetine sundu.

2011 yılında açılan Sultandere Sahnesi ve 2013 yılında açılan 1200 kişilik koltuk kapasiteli Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi Tiyatro salonu ile beraber Şehir Tiyatroları 6 sahnesinde haftanın 6 günü perde açarak kurulduğu günden bu güne 100’e yakın farklı oyunu 4000’in üzerinde temsil sayısı ile yaklaşık 1.500.000 seyirci sayısına ulaştırmayı başardı.

Yurt içi ve yurtdışı birçok festivale katılan, turneler gerçekleştiren, özellikle Ankara, İstanbul ve Bursa seyircisi tarafından merak ve takip edilen Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları geniş repertuarı ve her yıl kendini yenileyen sanat politikası ile yoluna devam ediyor.


Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Gençlik Sahnesi Tiyatro Kursu

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının 2014 yılında başlattığı Gençlik Sahnesi Tiyatro kursu, her geçen yıl yeterliliğini ve kapasitesini artırarak devam eden bir etkinliğe dönüşmeyi başardı. Dört yıldır ücretsiz olarak sürdürülen ve Bu sene 4. Eğitim dönemine başlayan Gençlik Sahnesi Tiyatro Kursu, gençlere yönelik eğitim çalışmalarını büyük bir titizlikle yürütüyor.

Kursiyerler, Eskişehir Şehir Tiyatroları sanatçılarının koordinatörlüğünü ve eğitmenliğini sürdürdüğü eğitim dönemi boyunca, Temel Oyunculuk Eğitimi, Doğaçlama, Konuşma Sanatı Eğitimi, Tiyatro Tarihi ve Teorileri Eğitimi ile Hareket ve Dans Eğitimi alıyorlar.

Her yıl 25'e yakın kursiyer sezon boyunca eğitimini sürdürüyor. 2017 yılında Gençlik Sahnesi kursiyerleri, eğitim yılı sonunda “Antigone” adlı oyunu sahneleyerek 6 temsil gerçekleştirdi ve bine yakın izleyici ile buluştu. Bu sezon başında, bir uyumluluk sınavı sonrası kursiyer olmaya hak kazanan gençler, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü kutlamaları kapsamında hazırladıkları kısa bir gösterinin ardından eğitimlerine devam etti ve sezon sonunda hazırladıkları yeni bir projeyi izleyici ile buluşturarak eğitimlerini tamamladılar.

SOSYAL MEDYA