Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

1 Ocak 1942’de Yozgat’ta dünyaya gelen, Türk tiyatro ve sinema alanında önemli başarılara imza atan Yönetmen Yavuz Özkan sevenlerine veda etti. Organ yetmezliği tedavisi için bir süredir hastanede yatan Özkan’ın ölümü sanat dünyasını yasa boğdu.


22 Mayıs 2019 gecesi tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yuman 77 yaşındaki senarist ve yönetmen Yavuz Özkan, sevenleri ve sanat camiasının duaları ile son yolculuğuna uğurlandı.

Senarist ve yönetmen Yavuz Özkan, İstanbul Levent Camisi'nde kılınan ikindi namazının ardından düzenlenen törenle ebediyete uğurlandı.
Cenaze namazına, sanatçının ailesinin yanı sıra, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Yönetmen Halit Refiğ, sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, oyuncu Kerem Alışık, Rutkay Aziz, Mehmet Aslantuğ ile çok sayıda sanatçı da katıldı.

Özkan'ın cenazesi, kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.KEREM ALIŞIK: “TAŞA TOPRAĞA GEREK KALMADAN KALPLERİMİZE GÖMÜLDÜ”

Oyuncu Kerem Alışık yaptığı açıklamada, Özkan’ın vefatının Türk sineması için büyük bir kayıp olduğunu belirterek, "Yavuz ağabey, duruşu olan, üretkenliği, titizliği, yaratıcılığı ve usta işi yönetmenliği ile çok güzel bir yere sahipti. Gülüşüne hiç acı tuz katmayan, alnı ak, başı dik bu zorlu yollarda hiç durmadan yürümeyi başarmış bir insandı. Bizim başka da bir hukukumuz var, aile dostum ve benim çok sevdiğim bir ağabeyimdi." dedi. Alışık, Özkan'ın taşa toprağa gerek kalmadan kalplerine gömülü olduğunu söyleyerek, mekanı cennet olsun dileklerini iletti.

ATİLLA DORSAY: “İYİ FİLMLER YAPTI”

Sinema eleştirmeni Atilla Dorsay, Özkan'ın önemli bir yönetmen olduğunu vurgulayarak, "1970 sonrasındaki o müthiş siyasal sinema hızlanmasındaki dönemde o da politik sinemaya atıldı. Üst üste yaptığı "Maden" ve "Demiryolu" filmleriyle bu türün Türkiye'de yapılmış en iyi örneklerini verdi. 1980 sonrasında askeri yönetimin hışmına uğrayarak 7-8 yıl Paris'te geçirdi. Döndü ve yine iyi filmler yaptı." değerlendirmesinde bulundu.

Özkan'ın hastanede bir süredir tedavi gördüğünden haberi olmadığını aktaran Dorsay, "Kimse haber vermiyor. Hastalanmış eski bir dostu gidip hasta yatağında son kez görmek bir görev, ancak bu görevden mahrum kalıyorsunuz. Sonra günün birinde pat diye gidiyor. Buna isyan ediyorum, bu son zamanlarda benim birçok arkadaşım için oldu. Bizim de kabahatimiz var, teması daha iyi korumalıyız." şeklinde konuştu.
RUTKAY AZİZ: “İŞÇİ VE EMEKÇİ SINIFINA SESLENDİ”

Oyuncu ve yönetmen Rutkay Aziz ise Özkan'ın ilkeli ve onurlu duruşuyla hep emekten yana bir dünya görüşüne sahip olduğunu ve Türk sinemasında işçi ve emekçi sınıfına seslenen önemli filmlere imza attığını dile getirdi. 
PERİHAN SAVAŞ: “ÇOK ÖNEMLİ BİR YÖNETMENDİ”

“Yavuz Özkan Türk Sineması için çok önemli bir yönetmendi. Beraber hiç çalışmadık ama Yılmaz ile beraber çalışmışlardı. Çok üzgünüm. Başımız sağ olsun.”


SOSYAL MEDYA