Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

Türk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından biri olan Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te hayata gözlerini yumdu. Roman ve öykü alanında birçok esere imza atan Kemal sayısız ödüle layık görülmüştür.


“İnce Memed”, “Ağrıdağı Efsanesi” gibi eserleriyle edebiyat dünyasının en çok okunanlar listesine girebilen Yaşar Kemal, ölümünün dördüncü yılında, doğduğu köyde düzenlenen etkinliklerle anıldı. Osmaniye’nin Gökçedam Köyü’nde yazarın hayatı anlatıldı, şiirleri seslendirildi. Köydeki Yaşar Kemal Parkı’nda bulunan Yaşar Kemal Kültür Evi’nde düzenlenen etkinlikte Yaşar Kemal adeta yeniden hayat buldu.
Osmaniye Ozanlar, Şairler ve Yazarlar Derneği (OŞYAD) ile Yaşar Kemal Çukurova Kültürü'nü Yaşatma Derneği (YAŞAD) işbirliğinde düzenlenen etkinliklere, öğrenciler, köy halkı, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri de katıldı.

Ünlü edebiyat insanı Yaşar Kemal'in özgeçmişinin anlatıldığı programda, öğrenciler usta yazarın şiirlerini ve ağıtlarını okudu.

'Osmaniye'nin dünkü çocukları' adıyla bilinen ekip ise siyah ilkokul önlüklerini giyerek Yaşar Kemal'in sevdiği kiriştek çevirme, mendil kapmaca, ip atlama ve yağ satarım bal satarım gibi çocuk oyunlarını oynadılar. Etkinliğe katılanlar Yaşar Kemal Kültür Evi'ni gezdikten sonra parkta bulunan İnce Memed anıtına karanfil bıraktılar.

Yaşar Kemal, Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen ilk Türk yazarıdır. Hayatının son günlerini organ yetmezliği ile mücadele ederek idame ettiren Yaşar Kemal, 28 Şubat 2015’te yoğun bakımda bulunduğu hastanede hayata veda etti.

 

Yaşar Kemal’in Hayatı

6 Ekim 1923’te Osmaniye’de doğan Kürt kökenli Türk romancı, aynı zamanda senaryo yazarıdır. Edebiyata olan ilgili çocuk yaşlarında başladı.  Kayseri’de askerliğini yaparken ilk hikâyesi olan “Pis Hikâye”yi (1946) yirmi üç yaşındayken yazdı. 1948'de “Bebek” hikâyesinin ardından “Dükkancı”yı yazdı. 1940’larda Adana’da çıkan Çığ dergisi çevresinde Pertev Naili Boratav, Nurullah Ataç, Güzin Dino gibi isimlerle tanıştı. Özellikle, ressam Abidin Dino’nun ağabeyi Arif Dino’yla kurduğu yakınlık onun düşün ve yazın dünyasının gelişimini önemli bir ölçüde etkilemiştir.

Yaşar Kemal pek çok yapıtında Anadolu’nun efsane ve masallarından yararlanmıştır. PEN Yazarlar Derneği üyesiydi. Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk Türk yazardır. Cenazesi 2 Mart 2015 tarihinde düzenlenen törenin ardından Zincirlikuyu Mezarlığına defnedilmiştir.

 

Yaşar Kemal’in Eserleri

İnce Memed, I. Cilt, İst., 1955
Teneke, İst.: Varlık, 1955
Orta Direk, İst.: Remzi, 1960
Yer Demir Gök Bakır, İst.: Güven, 1963
Ölmez Otu, İst.: Ant, 1968
İnce Memed, II. Cilt, İst., 1969
Akçasazın Ağaları / Demirciler Çarşısı Cinayeti, İst.: Cem, 1974
Akçasazın Ağaları / Yusufcuk Yusuf, İst.: Cem, 1975
Yılanı Öldürseler, İst.: Cem, 1976
Al Gözüm Seyreyle Salih, İst.: Cem, 1976
Kuşlar da Gitti, (uzun öykü) İst.: Milliyet, 1978
Deniz Küstü, İst.: Milliyet, 1978
Yağmurcuk Kuşu / Kimsecik I, İst.: Toros, 1980
Hüyükteki Nar Ağacı, İst.: Toros, 1982
İnce Memed, III. Cilt, İst., 1984
Kale Kapısı / Kimsecik II, İst.: Toros, 1985
İnce Memed, IV. Cilt, 1987
Kanın Sesi / Kimsecik III, İst.: Toros, 1991
Fırat Suyu Kan Akıyor Baksana / Bir Ada Hikayesi I, İst.: Adam, 1997
Karıncanın Su İçtiği / Bir Ada Hikayesi II, İst.: Adam, 2002
Tanyeri Horozları / Bir Ada Hikayesi III, İst.: Adam, 2002
Çıplak Deniz Çıplak Ada / Bir Ada Hikayesi IV, İst.: YKY, 2012
Tek Kanatlı Bir Kuş, İst.: YKY, 2013.
Çocuk Romanı
Filler Sultanı ile Kırmızı Sakallı Topal Karınca, İst.: Cem, 1977.

SOSYAL MEDYA