Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

Şehir Tiyatrolarının tanınan ismi, televizyon filmlerinin unutulmayan yüzü Turgut Arseven 72 yaşında hayata veda etti. Münir Özkul, Şener Şen, Aile Naşit gibi isimlerle birçok projede yer alan usta oyuncu Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’ndeki törenin ardından sevenlerinin dualarıyla Zincirlikuyu’dan son yolculuğuna uğurlandı.

Türk Tiyatrosu ve sevilen dizilerin sahnesinden bir yaprak daha düştü. 1986 yılında oynadığı “Milyarder” adlı filmle adından oldukça söz ettiren usta sanatçı Turgut Arseven 1 Şubat 2019’da sanat dünyasına veda etti. Sahneye ilk defa 1953 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda çıkan Turgut Arseven son yolculuğuna da sahneden uğurlandı. Arseven için Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesinde tören düzelendi. Törene Arseven’in sevenlerinin yanı sıra sanat dünyasından birçok oyuncu katıldı.


 


“Bu Kadar Seveni Olduğunu Tahmin Etmemiştik”

Sahnedeki töreni ardından Şişli Camii'ndeki törende babasının tabutunun başında taziyeleri kabul eden Efe Arseven, “Böyle bir babam olduğu için her zaman gurur duydum. Sanat yaşantısı herkes tarafından bilinir. Belirli bir hastalığı da vardı ama biz bu kadar erken aramızdan ayrılışını beklemiyorduk. Cenaze törenine katılan sevenleri taziyelerini iletiyorlar. Biz bu kadar seveni olduğunu tahmin etmemiştik” ifadelerini kullandı.

Kılınan cenaze namazının ardından Efe Arseven ve beraberindekiler, Turgut Arseven’in tabutunu cenaze arabasına taşıdı. Usta sanatçının cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı’nda ebediyete uğurlandı.1 Ocak 1947 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Turgut Arseven, 1986 yılında ‘Milyarder’ isimli filmde Şener Şen, Münir Özkul, Adile Naşit gibi önemli isimlerle birlikte rol aldı. Sevilen dizilerde ve televizyon filmlerinde de rol alan Arseven, Şehir Tiyatroları’nda görev yaptı ve çok sayıda tiyatro oyununda rol aldı.Tiyatro Oyunları

Bir Varmış Bir Yokmuş, Cyrano De Bergerac, Mavi Yapraklı Ev, Umut Çeşmesi, Nuh’un Gemisi, Bir Kavuk Devrildi, Yarısı, Trampacılar, Kocadağlar Ağası, Yakut Balık, Köşebaşı, Anna Karenina, Buzlar Çözülmeden, Tehlikeli Güvercin, İvanov, Taş Bademleri, Köse İle Ese, Scapen’in Dolapları, Bir Ziyaret, Gülnihal, Hamlet, Coriolanus, Kurt, Topuzlu, Mürai, 3. Selim (Kılıç ve Ney), Bir Kızılderili Efsanesi, Taziye, Vişne Bahçesi, Katharina Blum’un Çiğnenen Onuru, Sarıpınar 1914, IV. Murat, Beni Dünya Kadar Sev, Balıkesir Muhasebecisi, Gönlümdeki Osman Hamdi Bey, Pamuk Prenses ve Yedi Cüce, Antonius Ve Kleopatra, Gazete Gazete, Cem Sultan, Diğerlerinin Adı Ali (Korku Ruhu Kemirir), Sokağa Çıkma Yasağı, Düş ve Klarnet, Üç Kız Kardeş, Kuşlar, Cem Sultan, Sokağa Çıkma Yasağı, Hırçın Kız, Beni Dünya Kadar Sev.


SOSYAL MEDYA