Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

Tchumburidze, Aydın Gün Teşvik Ödülü'nün Sahibi

 

Genç keman sanatçısı Veriko Tchumburidze, Aydın Gün Teşvik Ödülü'ne layık görüldü.

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından, İKSV kurucularından 'Aydın Gün' adına düzenlenen ve 'kültür-sanat üretimini desteklemek ve geleceğin sanatçılarının yetişmesine katkıda bulunmak' amacıyla 2012 yılında düzenlenmeye başlayan 'Aydın Gün Teşvik Ödülü'ne 21 yaşındaki genç kemancı Veriko Tchumburidze layık görüldü.

 

Bülent Eczacıbaşı, ödülle ilgili olarak “İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak klasik müzik dünyasının genç yeteneklerini desteklemekten mutluluk duyuyoruz. Vakfımızın genel müdürlüğünü 20 yıla yakın bir süre boyunca üstlenen ve hem İKSV'nin hem de Türkiye'nin kültür-sanat yaşamının gelişimine büyük katkılarda bulunan Aydın Gün'ün adını taşıyan bu teşvik ödülüyle bu yıl bir genç müzisyene daha destek veriyoruz. 2013 yılında İstanbul Müzik Festivali'nin açılış konserinde solist olarak yer alan, 2016'da bir kez daha festival kapsamında dinleyicilerle buluşan ve verdiği konserler ve kazandığı ödüllerle ülkemizi yurtdışında başarılı bir şekilde temsil eden Veriko Tchumburidze'yi gönülden tebrik ediyorum. Başarılarını gurur ve mutlulukla takip edeceğiz.” dedi. İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, Aydın Gün Teşvik Ödülü olarak belirlenen 15 bin TL değerindeki ödülü Veriko Tchumburidze'ye takdim etti.

 


 


21 YAŞINDA 5 BİRİNCİLİK

 

Adana'da müzisyen bir ailenin çocuğu olarak 1996 dünyaya gelen Tchumburidze, annesi Lili Tchumburidze'den aldığı ilk müzik eğitiminin ardından Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na girdi. 'Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması (2004)' ve 'Gürcistan Ulusal Yarışması (2006)'nda birincilik ödülü kazanmasının ardından 2010 yılında Güher & Süher Pekinel'in 'Dünya Sahnelerinde Genç Müzisyenler' bursu kapsamında, Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi'nde öğrenim gördü.

 

7. Uluslararası Çaykovski Genç Müzisyenler Yarışması (2012)'nda birinci olmasıyla uluslararası alanda ilgiyi üzerine topladı. Tchumburidze, klasik müzik alanında en prestijli yarışmalardan biri olan 15. Uluslararası Henryk Wieniawski Keman Yarışması (2016)'nı kazandı. 41. İstanbul Müzik Festivali açılış konserinde sahne alan genç kemancı, bu konserin ardından Seiji Ozawa Oda Müziği Akademisi ve Verbier Festivali'ne katılmak üzere davet aldı. 44. İstanbul Müzik Festivali'nde, Özkan Manav'ın bestesinin üyesi olarak bulunduğu Trio Arte grubu ile dünya prömiyerini gerçekleştirdi. Trio Arte katıldığı 'Pietro Argento Uluslararası Müzik Yarışması'nda oda müziği kategorisinde birincilik kazandı.

 


 


SONY MUSIC'TEN İKİ ALBÜM

Bugüne kadar Zürih Oda Orkestrası, Münih Oda Orkestrası, Brandenburg Devlet Orkestrası, Mariinsky Tiyatrosu Orkestrası, Sinfonia Varsovia gibi orkestralar eşliğinde konser verdi. Howard Griffiths yönetimindeki Münih Oda Orkestrası eşliğinde kaydettiği albüm Sony etiketiyle yayınlanan Tchumburidze, ayrıca Brandenburg Devlet Orkestrası eşliğinde Schindler'in Listesi müziklerini kaydetti.

 


 

Klasik müzik alanında enstrüman, şan, bestecilik ve şeflik branşlarında, halen eğitimini sürdürmekte olan ya da tamamlamış 30 yaş altı, önemli başarılara imza atmış ve gelecek vadeden genç müzisyenlere verilmekte olan Aydın Gün Teşvik Ödülü'nün seçici kurulunda; İKSV Genel Müdürü Görgün Taner başkanlığında, 'Devlet Sanatçısı' şef Rengim Gökmen, rejisör ve sanat yönetmeni Yekta Kara, keman sanatçısı Cihat Aşkın, Borusan Sanat Genel Müdürü Ahmet Erenli ile İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak yer alıyor.

 


 


Aydın Gün kimdir?

1917'de Adana'da doğdu. Türkiye'de operanın gelişmesine büyük katkıda bulundu; İstanbul ve Ankara Operaları'nın kurucuları arasında yer aldı ve her iki kurumda da genel müdürlük görevi üstlendi. 'Avrupa Konseyi Kültür Ödülü'nün yanı sıra 1988'de 'Devlet Sanatçısı' ünvanı aldı.

 

İKSV'nin kurucuları arasında yer aldı. 1974-1993 yılları arasında İKSV'nin genel müdürlüğünü üstlendi. Yirmi yıl süreyle Uluslararası İstanbul Festivali'nin sanat yönetmenliğini yaptı. İstanbul Bienali'nin ilk yılları sayılan Çağdaş Sanat Sergileri'ni başlattı. 2007 Kasım ayında, 90 yaşındayken hayatını kaybetti.

SOSYAL MEDYA