Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

İspanyol Edebiyatı’nın günümüzde dahi güncelliğini yitirmeyen ismi Miguel de Cervantes tarafından yazın dünyasına sunulan “Don Kişot”, gezgin ve şövalye ruhunu bu defa sahneye yansıttı. Dünyada ilk kez 1910 yılında Montte Carlo Operası’nda sahneye uyarlanan ölümsüz eser, Türkiye’de ise ilk defa Kadıköy Süreyya Opera sahnesinde izleyici karşısına geçti.


1600’lü yıllarda yazılan ve İspanyol Edebiyatı’nın dünyaya mal olmuş romanı “Don Kişot” Türkiye’de ilk kez bir opera sahnesinde sanatseverlerin ilgisine sunuldu. 19 Ocak tarihinde İstanbul Devlet Operası ve Balesi tarafından sahnelenen opera tutkulu gezgin şövalye Don Kişot’un özellikle inandığı doğrular ve aşkı için göze aldığı fedakarlıkları günümüze aktardı.

Her dönem güncel kalmayı başarabilen, Cervantes’in ünlü kahramanı “Don Kişot” opera sahnesinde İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü Suat Arıkan’ın üstlendiği rol ile can kazandı. Arıkan, bu müzikal oyunun fikir babası olarak da öne çıkarken Mayıs ayından bu yana izleyici karşısına çıkmanın heyecanını yaşıyor.

İspanyol ve Fransız sanatının bulaşması ile ortaya çıkan müzikli tiyatro, sahnede ortaya koyduğu olağanüstü performans ile izleyenlerin de büyük ilgisini gördü.

Modern romanın ilk örneği olarak bilinen “Don Kişot” sahnelenen bu opera ile ölümsüzlüğünü bir kere daha pekiştirdi.

Eserde, yel değirmenleri ile savaşan Don Kişot’un bu şövalye tavrı aslında sevdiği kız olan Dulsinya’ya ulaşma arzusu ve diğer bir pencereden bakıldığında yaşanan çağın eleştirisi olarak da kendini felsefi bir kefeye koyabiliyor.

Fransız yazar Henri Cain tarafından opera metnine dökülen ve yine Fransız Opera Bestecisi Jules Massenet’in son dönemlerinde besteye kavuşturduğu “Don Kişot” Operası 30 Ocak tarihine kadar İstanbul’da sahnelenecek. 22,23,25,26,29 ve 30 Ocak tarihlerinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde sanatseverlere hitap eden “Don Kişot” talep olması halinde yine Türkiye sahnesi ile buluşacak.

SOSYAL MEDYA