Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

Savaş ve Şiddet Karşıtı! Çocuk Oyunu Yasaklandı 


Toprak Sahne Tiyatrosu tarafından sahnelenen 'Çevreci Afacanlar' adlı çocuk oyunu 'savaş karşıtı' olduğu gerekçesiyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yasaklandı.

 İzmir'in Urla ilçesinde sanatsal çalışmalarda bulunan Toprak Sahne Tiyatrosu sezon oyunlarını sahnelemek üzere, Eğitim-Sen Manisa Şubesi'nin desteği ile Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne salon tahsisi için başvuruda bulundu. Toprak Sahne Tiyatrosu, 2015 yılında sahnelemeye başladıkları 'Çevreci Afacanlar' adlı çocuk oyununun 'savaş karşıtı' olduğu gerekçesiyle, Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından sahnelenmesine izin verilmedi.

 

Oyunda 'şiddet karşıtı' ifadelerin de bulunduğu belirtilen gerekçeli kararda; 'Çevreci Afacanlar' adlı tiyatro eseri incelenmiş olup, inceleme sonucunda tiyatro metninin 6'ncı sayfasında 'Bilgican' adlı tiyatro karakterinin, savaş karşıtlığı ile ilgili sözlerinin oyunun konusuyla alakasız bulunduğu, yine aynı sayfada 'Yeşil Ağaç' adlı karakterin şiddet karşıtı sözleri ile çevre temizliği arasında bir ilgi kurulamadığı, ülkemizin içinden geçtiği bu hassas dönemde savaş karşıtlığı gibi siyasal söylemlerin çocuklarımıza sunulmasının sakıncalı olduğuna karar verildiğinden okullarımızda oyun tanıtımı ve afişlerinin asılması uygun görülmemiştir.' ifadesi yer aldı.

 


 


'YETER KAVGALARDAN VE SAVAŞLARDAN BIKTIK'

 Eğitim-Sen Akhisar Temsilcisi Engin Şengül, “Oyunda çevre duyarlılığı konu alınıyor. Şiddet karşıtı sözler var. Öğretmeniz. Öğrencilere şiddete şiddetle yanıt vermenin yanlış olduğunu anlatıyoruz” diyerek karara tepki gösterdi.

 Toprak Sahne Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Onur Çatal basına verdiği röportajda; “Oyun metni, çevre temizliğiyle ilgili. Çocuklara çevre temizliğinde birlik olup, çevremizi korumamız gerektiğini öğütleyen bir oyun; ancak burada üç karakterimiz var. Ufakcan, Yaprakcan ve Bilgecan. Bunlar, sürekli birbirleriyle atışırlar, tartışırlar. Bilgecan da diğer arkadaşlarını yatıştırmak için ayırmaya çalışır. 'Yeter kavgalardan ve savaşlardan bıktık. Siz kavga etmeyin bari' şeklinde bir replik kullanıyor, oyun içinde. Sanıyorum bu, ülkemizin içinde bulunduğu dönemde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nü rahatsız etmiş olacak.”konuştu. Çatal, oyunun, ülkenin içinde bulunduğu dönemle ilgisinin bulunmadığını söyledi.


 


SAVAŞ VE ŞİDDET KARŞITI! OYUNA

'EN İYİ ÇOCUK YAPIMI ÖDÜLÜ'

 Metin Güler'in yazdığı ve yönettiği, Serkan Fırtına'nın dramaturgi çalışmasını gerçekleştirdiği, oyuncu kadrosunda; Mustafa Zorlular, Ferihan Duygu,Tugay Güle, İlknur Bayzit Çatal, Özge Baştürk ve Melis Ebeler'in yer aldığı 'Çevreci Afacanlar' adlı çocuk oyunu, çocuklarda 'çevre bilinci'ni oluşturmayı hedefliyor. 'Çevreci Afacanlar' adlı çocuk oyunu, XV. Direklerarası Seyirci Ödülleri 'En İyi Çocuk Yapımı Ödülü'ne layık görüldü.

 Oyunun yasaklanmadığına dikkat çeken Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Süleyman Mermer konuyla ilgili yaptığı açıklamada, oyunun sadece Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı kurumlarda oynatılmamasına veya duyurulmamasına yönelik böyle bir karar alındığını; ancak diğer kurum veya kuruluşlarda oyunun oynatılmasına yönelik karar olmadığını belirtti. Akhisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ise kararı tekrar değerlendireceklerini duyurdu.

 


SOSYAL MEDYA