Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

Türk tiyatro ve sinemasının duayen ismi Ayşen Gruda, yakalandığı amansız hastalık sebebiyle tedavi gördüğü hastanede hayata gözlerini yumdu. 23 Ocak 2019’da sanat dünyasından bir yaprak daha düştü.


74 yaşındaki sanat ışığı, İstanbul Zincirlikuyu Mezarlığı’ndan son yolculuğuna uğurlandı. Gruda, alkışlar ve dualar eşliğinde bu dünyada ayrıldı. Cenaze törenine TBMM Meclis Başkanı Binalı Yıldırım’ın yanı sıra iş ve sanat dünyasından oldukça yoğun bir katılım oldu.

Sevenlerinin gözyaşlarıyla uğurlanan Ayşen Gruda’nın cenaze töreninde Müjdat Gezen, Ali Sunal, İlyas Salman, Nevra Serezli gibi sanat dünyasının birçok tanınmış ismi katılırken Gruda’nın kızı Elvan Gruda, torunu Emre Gruda tabutun başından hiç ayrılmadı. İlyas Salman ise arkadaşının tabutunun başında uzun süre gözyaşı döktü. 


O Halkın Sanatçısı

Ayşen Gruda’nın eski eşi Yılmaz Gruda, cenaze töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada “Kırgınım” diyerek cenazeye katılmayan oyunculara tepki gösterdi. “Sahnede oynayan biri sanatçılar tarafından uğurlanmalı” diyen Yılmaz Gruda, hayata gözlerini yuman Ayşen Gruda ile aynı sahneyi paylaşan büyük oyunculara kırgın olduğunu sözlerine ekledi.

Gruda’nın açıklamasında;

“Ayşen çok yetenekli bir sanatçı ve yetenekleriyle zirveye çıkan bir isimdi. Onu bugün halk uğurluyor. Çünkü o halkın sanatçısı” ifadelerine yer verdi.

 Türk Sinemasının “Domates Güzeli” olarak tanınan Ayşen Gruda’nın cenazesine katılan isimler, usta sanatçıyı özetleyen açıklamalarda bulundular.

Aydemir AKBAŞ: Onun üstüne bir sanatçı daha gelmedi, yeri doldurulamayacak bir insandı.

Işıl YÜCESOY: Bana çok şey öğretti. Kendisiyle çalışmaktan her zaman gurur duydum.

Erol EVGİN: Nurlar içinde yatsın, yeri doldurulmayacak büyük bir sanatçıydı kendisi. Mekanı cennet olsun.

Rasim ÖZTEKİN: Kadın komedyen zor yetişir. İşte biz öyle bir komedyeni kaybettik. Ayşen ile birçok defa sahne paylaştık. Onunla sahneye çıktın mı yapacağın işe 1-0 önde başlarsın. Moral olarak yükselten biriydi. Allah gani gani rahmet eylesin.

Kemal Sunal’ın oğlu Ali Sunal ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda babası ile Ayşen Gruda’nın birlikte sahne aldığı bir kareyi paylaştı. Ali Sunal, o paylaşıma; “Yanına geliyor iki gözünün çiçeği” iletisini not düştü.SOSYAL MEDYA