Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

Penderecki’nin konçertosu'na Türkiye prömiyeri

 

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası her yıl geleneksel hale dönüştürdüğü Türkiye prömiyerleri ile Türk müzikseverlerle özel çalışmaları buluşturuyor.

 

Gürer Aykal yönetiminde 1999 yılında kurulan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO), 20. yüzyılın ikinci yarısına damgasını vurmuş Polonyalı besteci Krzysztof Penderecki’nin Trompet Konçertosu'nu Türkiye'de ilk kez seslendirdi.

 Gürer Aykal yönetimindeki BİFO, 8 Şubat 2018 Perşembe akşamı Lütfi Kırdar Konser Salonu’nda gerçekleştirilen konserde trompet sanatçısı Gábor Boldoczki ve soprano Burcu Hancı’ya eşlik etti.  Avusturyalı besteci Alban Berg’in ilk dönemden yedi şarkısını seslendiren soprano Burcu Hancı başarılı seslendirmesi ile sahne aldı.


 


DÜNYACA ÜNLÜ TROMPET SANATÇISI SAHNEDE

 Klasik, barok ve çağdaş repertuvara sahip dünyaca ünlü trompet sanatçısı Gábor Boldoczki,  Penderecki’nin Trompet Konçertosu'nun Türkiye prömiyerinde sahne aldı. Boldoczki, konserde ünlü konçertonun yanı sıra Mozart’ın 'Korno Konçertosu (No. 4, Mi Bemol Majör, Kv 495') 'sunu da seslendirdi. Penderecki’nin Trompet Konçertosu’nun dünya prömiyeri 2015 yılında yapılmıştı. BİFO konserin son bölümünde Rus besteci Şostakoviç'in '9. Senfoni (Mi Bemol Majör, Op. 70)'si ile geceyi sonlandırdı.

 Gürer Aykal, konser öncesi verdiği röportajda gecenin önemine vurgu yaparak; “BİFO yıllardır yaptığı konserlerde birçok ilk seslendirilişe yer vermiştir. Bu prömiyerler yalnız prömiyer olmak adına programlara alınmamıştır. Bu bestecilerin seçkin yapıtlarını ülkemizde çalarak, bilinmelerini sağlamıştır. Penderecki çağımızın en önemli bestecilerinden birisidir. BİFO sayesinde kendisini yakından tanıma fırsatına eriştik. Herkes beste yapabilir ancak kompozitör olamaz. Penderecki yapıtlarında, her notanın hesabını verebilen o köklü anlayışı çağımıza taşıyabilmiş ender ustalardan biridir.” açıklamasında bulundu.

 


 

SANATÇI VE İZLEYİCİ İÇİN MÜZİKAL BİR HEDİYE

 Trompet sanatçısı Gábor Boldoczki, Krzysztof Penderecki’nin Trompet Konçertosu hakkında; “2015 yılında bestelenen Trompet Konçertosu’nun bana adanmış olması büyük bir onurdur. Bu parçada solo kısımlar olduğu kadar oldukça aktif kısımlar da mevcut. Birçok farklı dramaturjik, yoğun, melankolik, kahramanlık ve satirik unsurlar vardır. Aynı zamanda dramaturjik elementleri trompette barok trompeti gibi sergiler, daha doğrusu şenlikçi bir ses olarak karakterize edilir bu harika bir meydan okumadır. Penderecki Trompet Konçertosu, hem sanatçı hem de izleyici için müzikal bir hediyedir.” dedi.SOSYAL MEDYA