Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

Ünü ülke sınırlarını aşan sürgün şair Nazım Hikmet Ran, doğumunun 117’nci yılında çeşitli etkinliklerle anıldı. İstanbul başta olmak üzere ülkenin dört bir köşesinde anılan şair için Sarıyer Belediyesi, Şişli Belediyesi ve Nazım Hikmet Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği anma etkinlikleri dikkat çekti.İlk etkinlik şairin 1951’de ülkeden ayrıldığı son nokta olan Tarabya burnunda gerçekleşti. 15 Ocak 1902 tarihinde doğan ünlü şairi anma etkinlikleri, Tarabya’da düzenlenen ve geleneksel hale gelen “Nazım’a Karanfiller” programıyla başladı.

15 Ocak 2019 gün boyu çeşitli programlar gerçekleştirilirken akşam saatlerinde  “Çocukların Barışı” konulu serginin açılışı yapıldı. Nâzım Hikmet Vakfı girişimi, Türkiye PEN Yazarlar Derneği ve Uluslararası Plastik Sanatçılar Derneği’nin katkılarıyla, Nâzım Hikmet’in “Kız Çocuğu” şiiri, yaklaşık 30 dile çevrilip, farklı ülke çocukları tarafından resimlerle yorumlanmıştı.
Aynı gün saat 19.30’da ise “Barış İçin Müzik Orkestra ve Korosu”nun dinletisi sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sergi ve konserler Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde ücretsiz olarak Nazım Hikmet Ran sevenleriyle buluşturuldu.


SOSYAL MEDYA