Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL


MOROĞLU, PEN DUYGU ASENA ÖDÜLÜ'NE LAYIK GÖRÜLDÜPEN Duygu Asena Ödülü, MEF Üniversitesi öğretim üyesi Av.Nazan Moroğlu'na verildi.


Türkiye’nin ilk kadın hukuk uzmanı, Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu Başkanı,  İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörü ve  MEF Üniversitesi Öğretim Üyesi Avukat Nazan Moroğlu, PEN Türkiye Yazarlar Derneği tarafından 2018 PEN Duygu Asena Ödülü'ne layık görüldü. Goethe Alman Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende, Moroğlu'na ödülünü Duygu Asena'nın kız kardeşi ünlü yazar İnci Asena verdi. Törene; PEN Türkiye Başkanı Zeynep Oral'ın yanı sıra PEN Türkiye Yönetim Kurulu üyeleri, MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, Prof. Dr. Necla Arat, Prof. Dr. Nilüfer Tapan, Güldal Göymen, Kadın Araştırmaları Derneği, Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı üyeleri, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği, akademisyenler, yazarlar ve gazeteciler katıldı.
'KADININ SOYADINI' YAZDIM'


Nazan Moroğlu yaptığı ödül konuşmasında; “Duygu Asena “Kadının Adı Yok” demişti. Ben de kadın hukuku alanında ilk akademik tez olan 'Kadının Soyadını' yazmıştım. Bu ödül adı ve soyadı yan yana getirdi. Beni yüreklendiren, destekleyen herkese teşekkür ederim.” diyen Moroğlu, ödülü “En büyük teşekkürüm sana” diyerek eşi Prof. Erdoğan Moroğlu’na ithaf etti.


'Duygu Asena Ödülü'nün gerekçesini aktaran PEN Türkiye Başkanı Zeynep Oral; “2018 PEN Duygu Asena Ödülü’nü, İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği Koordinatörü, hukuk insanı ve yazar Nazan Moroğlu’na sunmaktan kıvanç ve sevinç duyuyoruz. Kadınların daha çok şiddete uğradığı, sömürtüldüğü; adaletin ve hukukun daha çok yok sayıldığı ve karşı devrim çabalarının arttığı şu dönemde, kadın ve insan hakları için; başta laiklik, tüm Cumhuriyet ilkeleri için, yılmadan usanmadan mücadele veren, kitaplarıyla, yazılarıyla her daim toplumu aydınlatan, kadın hukuku uzmanı avukat Nazan Moroğlu’nu kutluyoruz. Bu ödül, çağdaş, evrensel değerler ve bu güçlü mücadelesinde yanında olduğumuzun bir şükran ifadesidir. İyi ki varsınız Nazan Moroğlu! Umutsuzluğa geçit vermediğiniz için de sonsuz teşekkürler!" ifadelerini kullandı.
CUMHURİYET KADINI

Gazeteci yazar Zeynep Göğüş yaptığı konuşmasında; “Nazan Moroğlu; hukuk, demokrasi ve laikliği temel alan hiçbir görevden çekinmeyen bir  Cumhuriyet kadını. Değerlerimizin ayağımızın altından kaydığı, içimizin karardığı günlerde değerlere sahip çıkan, onları korumak için bize cesaret katan kahramanımız. Duygu Asena ile Nazan Moroğlu arasında güçlü bir bağ olduğunu düşünüyorum. 1990’da yayın yönetmeni olduğu Kadınca Dergisi Nazan’a ödül verirken bize katacaklarını hissedip öngörmüştü. Aramızda olsaydı eminim adına verilen ödülü Nazan’ın almasını ayakta alkışlardı” sözlerine yer verdi.


SOSYAL MEDYA