Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

Çağdaş şiirin önde gelen isimlerinden Küçük İskender adıyla ün kazanan, Derman İskender Över, hayatını kaybetti. Bir süredir kanser ile mücadele eden ve 55 yaşında hayata gözlerini yuman Küçük İskender için,  sevenlerinin ve sanat dünyasından birçok ismin katılımıyla Akatlar Kültür Merkezi’nde tören düzenlendi.


Bir süredir kanser tedavisi gören ve 55 yaşında vefat eden Küçük İskender için düzenlenen törene Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Ercan Karakaş, Gülten Kaya, Can Bonomo, Orhan Alkaya, Bedri Baykam, Ahmet Ümit, Yekta Kopan, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve dostları katıldı. Şairin tabutunun üzerine Fenerbahçe ve Kabataş Lisesi atkıları bırakıldı. Küçük İskender'in yakınları törende şair ile ilgili konuşmalar yaptı.Beşiktaş Akatlar Kültür Merkezi’ndeki cenaze töreninde konuşan Sanatçı Orhan Alkaya, Küçük İskender’i “İskender vicdanın sürekliliğiydi” ifadeleriyle son yolculuğuna uğurladı.Ressam Bedri Baykam da şair için “Onun şiirinin evrensel boyutunu bütün dünya keşfetmeye devam edecek. Evrensel bir iz bıraktı. Küçük İskender sonsuza dek genç kalacak” ifadelerini kullandı.
Şair Ataol Behramoğlu törene gönderdiği yazılı mesajda şu ifadelere yer verdi: “Kendi kuşağının ve çağdaş şiirimizin içerikte en gözüpek şairiydi. Şiirleri ve unutulmaz kişiliği ile edebiyatımızda ve yaşamımızda yaşamını sürdürecektir.”

 

Şair ve müzisyen Can Bonomo ise son olarak Dünya Ölmeme Günü'nde küçük İskender'i gördüğünü anlatarak, “İskender'i yakinen tanıyan insanlarla birlikteyiz. Çok özel bir insandı, mütevazıydı. Yakınlarına sabır diliyorum. İskender çarklar ve statükoya her daim karşı çıkmış bir şairdi. İskender'i yaşatmak istiyorsak şiiri yaşatmalıyız” dedi.


 


Kültür eski Bakanı Ercan Karakaş ise şairin ardından şunları söyledi: “En son geçen kış Bodrum'da birlikteydik. Şiiri kalıcıdır. Okuduğum kadarıyla Nazım'ın bir başka çizgisini sürdüren bir şairimizdi. Bence küçük İskender, kimlik savunmasıyla bilinen bir insandı. Toplumsala uzak olmayan bir insandı. Söz uçar yazı kalır. İskender aramızdan ayrıldı ama şiirleri ve eserleriyle aramızda yaşayacaktır. Kendisine toplum olarak teşekkür borçluyuz.”

 

Küçük İskender’in cenazesi törenin ardından Ortaköy Büyük Mecidiye Camii’ndeki cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı'ndan son yolculuğuna uğurlandı. 


 


Erken yaşta vefat eden şairin vedası, sanat camiasını ve sevenlerini üzüntüye boğdu. Küçük İskender adıyla edebiyat alanında şiir, roman, deneme eserleri veren Derman İskender Över, "Gönül Garip Bir Kuştur" ile oyunculuğa da adım attı. Ağır Roman ve O Şimdi Asker filmlerinde de rol alan Küçük İskender, 2000 yılında Orhon Murat Arıburnu Ödülü, 2006 yılında Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü, 2014'te Erdal Öz Edebiyat Ödülü, 2017'de Necatigil Şiir Ödülü'nü kazandı.

Küçük İskender en son “İkinci Waliz” adlı şiir-metin-günlük kitabıyla okurla buluşmuştu.

SOSYAL MEDYA