Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

"Var Olmanın Karanlığı, Var Olmanın Aydınlığı" sloganıyla İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından, organize edilen İstanbul Müzik Festivali 47'inci kez sanatseverlere kapılarını açtı.Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'ndaki açılış konseri öncesinde gerçekleştirilen ödül töreninde söz alan İstanbul Kültür Sanat Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, festival dahilinde yıldız solistlerin, genç yeteneklerin ve büyük orkestraların İstanbul izleyicisiyle aynı ortamda buluşacaklarını söyledi.
Şehrin tarihi mekanlarında düzenlenen konserlerin İstanbul'un kültürel zenginliğini göz önüne sereceğini ve her yaştan müziksevere hitap eden ücretsiz hafta sonu etkinlikleriyle festivalin geniş kitlelere ulaşacağını belirten Eczacıbaşı, bu etkinliklerle dünya kültür birikimine önemli katkılar sunduklarını dile getirerek açıklamasında şu değerlendirmelere yer verdi:

"Kentimizin en köklü klasik müzik etkinliği olan bu festivali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı olarak, 1973 yılından bu yana, kesintisiz olarak sürdürüyoruz. İstanbul'un sanat yaşamını zenginleştirmek, dünya kültür birikimine katkıda bulunmak ve gençlere destek olabilmek, her zaman en önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Verdiğimiz eser siparişleriyle dünya kültür birikimine katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Bu yıl da festivalde Zeynep Gedizlioğlu'nun ve Alexander Tchaikovsky'nin yeni eserlerini dinlemek için sabırsızlanıyoruz."

İKSV'nin projelerine ve çalışmalarına değinen Eczacıbaşı, başta Kültür Turizm Bakanlığı olmak üzere festivalde emeği olan herkese teşekkürlerini iletti.

 

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Bu dikkat çeken sanat etkinliğine katkı sağlayan Beyoğlu Belediyesi, Kadıköy Belediyesi, Boğaziçi Üniversitesi, İş Sanat, Zorlu PSM, Türkiye İş Bankası, Borusan Holding, ICBC Turkey Bank AŞ, FIAT, Mercedes-Benz Türk AŞ, Tekfen Vakfı ve ECA Presdöküm Sanayii AŞ'ye teşekkür plaketi verildi.

 

Festivalin bu yılki Onur Ödülü, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası genel müzik direktörü ve Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğretim üyesi orkestra şefi Devlet Sanatçısı Prof. Rengim Gökmen'e takdim edildi.


 


Aydın Gün Teşvik Ödülü ise genç piyanist Can Çakmur'a verildi.


 


Ödül töreninin ardından gerçekleştirilen açılış konserinde, şefliğini ve sanat yönetmenliğini Aziz Shokhakimov'un yürüttüğü Tekfen Filarmoni Orkestrası ile piyanist Seong-Jin Cho sahne aldı.


 


Barok müziğin önemli isimleri Bach, Vivaldi, Handel'den 20. yüzyılın en çarpıcı bestecilerinden Şostakoviç'e, klezmerle yoğrulmuş caz müziğinden Osmanlı klasik müzik geleneğinin zenginliklerine kadar 20 günde 150 eserle 15 farklı mekanda 22 konsere ev sahipliği yapan festival, 30 Haziran’a kadar seyirci önünde olacak.

SOSYAL MEDYA