Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

'Harika Çocuk' 70. sanat yılında biyografik kitabı ile Rusça'da

 

İdil Biret, üç yaşında başladığı müzik yolculuğunun 70. yılında,  'Dünya Sahnelerinde Bir Türk Piyanisti' adlı kitabı Rusça olarak yayımlandı


Dünyaca ünlü piyano virtüozümüz İdil Biret, Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen '70. Sanat Yıldönümü Özel Konseri' ile 3 yaşında başladığı sanat yaşamınının 70. yılını Eskişehirli sanatseverlerle kutladı. 


Şef Ender Sakpınar yönetimindeki Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası eşliğinde sahne alan Biret, programında Rahmaninov'un 2. Piyano Konçertosu ve Çaykovski'nin 4. Senfonisi'ne yer verdi.

 
Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen konuşmasında; “İdil Biret’in piyanonun tuşları üzerinde uçuşan parmakları Rahmaninov’un güzel melodileri, orkestramızla beraber bizi sardı sarmaladı. Ne mutlu bize ki dünyaca ünlü bir sanatçının 70’inci sanat yıldönümünün onur konserini Eskişehir’de yaşıyoruz” sözlerine yer verdi. Büyükerşen, dünyaca ünlü sanatçımızın başarılarla dolu 70 yıllık sanat hayatını kutlayarak, plaketi takdim etti. Biret, kendisini davet eden Başkan Büyükerşen’e ve kendisine eşlik eden Şef Ender Sakpınar ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’na da teşekkür etti.

 

RUSYA'DA  ATATÜRK VE NAZIM HİKMET'TEN SONRA

AKLA GELEN İLK İSİM İDİL BİRET

 

İzleyicilerin büyük ilgisi ile karşıladığı konserin ardından, İdil Biret'in hayatını konu alan, Dominique Xardel'in yazdığı 'Dünya Sahnelerinde Bir Türk Piyanisti (Une Pianiste Turque En France)' başlıklı kitabın Fransızca, İngilizce, Almanca ve Türkçe'den sonra çevrildiği Rusça çevirisi, Pedagog Piyanist Amina Aygistova tarafından sanatçıya takdim edildi. Rusça çevirisini gerçekleştiren Gertruda Kimeklis ve redaksiyonunu gerçekleştiren Pedagog Piyanist Amina Aygistova birlikte sahneye çıktılar. Aygistova konuşmasında; “...Rusya'da  Atatürk ve Nazım Hikmet'ten sonra akla gelen ilk isim İdil Biret'tir. Rusya İdil Biret'e hayranlık duyuyor...” diye açıkladı. Kitabın baskısını üstlenen  Rahmaninov Müzesi Müdürü Aleksandr Yermakov, geceye bir video mesaj ile katılarak tebriklerini iletti.

 


 


Rusya Federasyonu Büyükelçisi Aleksey Yerhov,  Şef Ender Sakpınar'ın okuduğu özel mesajında“...Bütün dünyada hak ettiği  saygıyı kazanan Sayın Biret’i, büyük Rus bestecisi  Rahmaninov’un sanatının yaygınlaşmasına büyük katkı yapan  mümtaz bir Türk  piyanisti olarak da biliyoruz. Sayın  Biret, Rusya, sizin sanatınızı çok eskiden beri bilmektedir. Sovyetler Birliği döneminden beri, uçsuz bucaksız Rusya’mızın bir çok şehrine gelip konserler verdiniz. Profesyonel  çalışmalarınızdaki 70. yıldönümünüzü kutlar, bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar, sağlık ve esenlik dilerim.” sözlerine yer verdi.

 


 

 

İdil Biret Kimdir?

İdil Biret, (d. 21 Kasım 1941, Ankara), Türk piyano sanatçısı.

Üç yaşında piyanoya olan yeteneği farkedilen Türk sanatçısı İdil Biret, ilk derslerini Ankarada Mithat Fenmen’den aldı. TBMM’nin 1948 yılında çıkardığı özel kanunla sekiz yaşında Fransa’ya gönderildi ve büyük Fransız müzisyeni Nadia Boulanger’nin gözetiminde Paris Konservatuvarı’nda okuyarak onbeş yaşında birincilikle mezun oldu. Daha sonra, 20. asrın en büyük piyanistlerinden Alfred Cortot ve Wilhelm Kempff ile çalıştı. Hiç bir piyano yarışmasına katılmayan Idil Biret onaltı yaşından itibaren Boston Senfoni, Leningrad Filarmoni, Londra Senfoni, Dresden Filarmoni gibi dünyanın büyük orkestraları ve Leinsdorf, Monteux, Keilberth, Scherchen gibi büyük şefleri ile beş kıtayı kapsayan iki bine yakın konser verdi ve birçok festivale katıldı. Biret bu güne kadar EMI, Decca, Atlantic/Finnadar, Naxos ve diğer firmalar için Amerika ve Avrupada 120 plak kaydetmiştir. Bunlar arasında müzik tarihinde ilk kez komple diziler olarak seslendirilen Chopin’in bütün piyano eserleri ve Beethoven’ın dokuz senfonisinin Liszt tarafından yapılan piyano uyarlamaları, 32 sonatı, bütün piyano konçertoları ile Brahms ve Rachmaninof’un bütün piyano eserleri, Boulez’in üç piyano sonatı, Ligeti’nin etüdleri ve Stravinsky’nin Ateşkuşu bale müziğinin piyano uyarlaması da yer almaktadır. Amerika, Avrupa ve Uzak Doğuda 3 milyon adet civarında satılarak büyük bir dinleyici kitlesine ulaşmıştır.

SOSYAL MEDYA