Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

Ataol Behramoğlu'na Büyük Onur

Ünlü şair Ataol Behramoğlu'na, 'Avrupa Bilim, Sanat ve Edebiyat Akademisi' tarafından akademi üyeliği verildi.


             Şair Ataol Behramoğlu, 1980 yılında Paris'te kurulan ' Avrupa Bilim, Sanat ve Edebiyat Akademisi (Académie Européenne des Sciences, Arts & Lettres /AESAL) tarafından üyeliğe kabul edildi. UNESCO ile bağlantılı olan akademi, Behramoğlu'na 'Avrupa şiirindeki seçkin yeri ve bu şiire yaptığı katkı' gerekçesi ile akademi üyeliği verdiğini açıklamıştı.

 


 


25 Ocak Perşembe günü Paris'te düzenlenen törende, Behramoğlu'na üyelik belgesini Avrupa Bilim, Sanat ve Edebiyat Akademisi'nin kurucusu ve Daimi Genel Sekreteri Nicole Lemaire d'Agaggio takdim etti. Ulusal ve uluslararası onlarca ödülün sahibi olan usta şair, törende yaptığı konuşmasında; “Kararınızdan onur duydum. Fakat ülkemde adaletsizlikler sona ermeden ve dünyaya barış gelmeden mutlu olmamı beklemeyin” açıklamasında bulundu.

 


 


'ŞİİR, FELSEFE VE MATEMATİK' İLİŞKİSİ DİKKAT ÇEKİCİ

 

İstanbul Aydın Üniversitesi Mütercim-Tercümanlık (Rusça) Bölüm Başkanlığı'nı yürüten  Behramoğlu, pek çok ülkeden şair ve bilim insanlarının katıldığı törende, Ukraynalı Fizikçi/Şair Olexandre Korotko ile birlikte akademi üyeliğine kabul edildi. Törende bir başka dikkatini çeken unsur olarak 'şiir, felsefe ve matematik' arasında kurulan ilişkiler olduğunu ifade eden Behramoğlu, akademi üyeliğine kabul edildiği törende, kaleme aldığı ‘Bebeklerin Ulusu Yok' adlı şiirinin kısa bir bölümünü Fransızca okuyarak, üyelere teşekkür etti.

 

Özel gecede, Nicole Lemaire d'Agaggio'ya, akademinin yayın ve tanıtımı için Türkiye'de her türlü destekte bulunacağını açıklayan değerli edebiyatçı, Türkiye'deki önemli genç bilim, sanat ve edebiyat insanlarımız akademi üyeliği için önerebileceğini açıkladı.

 


 


HEDEF 'BİLİMSEL BİR KÜLTÜR AĞI'

 

Usta kalem, Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan köşesinde kendisine verilen akademi üyeliği hakkında açıklamalarda bulundu: “... Seksenli yıllarda, üzerinde “Türkiye dışında bütün ülkelerde geçerli” yazılı bir pasaportla, ülkesinde iki davadan toplam on beş yıla yakın hapis cezasına çarptırılmış bir siyasal sığınmacı olarak yıllarca yaşadığım bu şehirde bugün üstelik yeşil T.C. pasaportuyla bulunuşumun nedeni bambaşka..

Yarın bana (ve sanırım başka ülkelerden birkaç yazara daha) bir törenle, Paris'te 1980'de kurulan “Avrupa Bilim, Sanat ve Edebiyat Akademisi” (Académie Européenne des Sciences, Arts & Lettres/ AESAL) üyeliği verilecek...

UNESCO'yla bağıntılı bu uluslararası kültür kuruluşu hakkında internette geniş bilgi var. Özetlemek gerekirse amaç, Avrupa ülkelerinin çeşitli şehirlerinde düzenlenecek toplantılar, forumlar ve başkaca kültürel etkinlikler yoluyla en geniş anlamda bir Avrupa Kültür ağı oluşturmak... Üyelerinin entelektüel ve ahlaki nitelikleri sayesinde de barışa katkıda bulunmak...”

 

Avrupa Bilim, Sanat ve Edebiyat Akademisi, ülkelerinde bilim, sanat ve edebiyat alanlarında çalışmalarda bulunan insanları, düzenlenecek toplantı ve panellerle bir araya getirmeyi ve ülkeler arasında bilimsel bir ağ oluşturmayı hedefliyor.SOSYAL MEDYA