Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

Aramızdan ayrılışının 28. Yılında Cemal Süreya

 

Türk şiirinde 'İkinci Yeni' akımının en önemli temsilcisi olan Cemal Süreya, vefatının 28. yılında Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği'nin düzenlediği etkinliklerle anıldı.


Ölüm geliyor aklıma ölüm

Bir ağacın gövdesine sarılıyorum.

Reklamdan sonra devam ediyor

Cemal Süreya

 

 

Cemal Süreya Kültür Sanat Derneği (CSKSD), 'Cemal Süreya Anma ve Etkinlik Programı' kapsamında usta şairin ölümünün 28. yıl dönümü olan 09 Ocak 2018 tarihinde Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür Merkezi'nde geleneksel anma etkinliği düzenledi. 'Zurnanın Ucunda Hep Yeni Bir Çingene: Cemal Süreya' başlıklı anma programı  Aydınlık Gazetesi Kültür Sanat Yönetmeni ve CSKSD Başkanı Seyyit Nezir’in açış konuşmasıyla başladı. Yazar Aydan Ay’ın sunuculuğu üstlendiği, şairin 'Modern Türk Şiiri' içindeki yerinin konuşmalarla değerlendirildiği gecede, Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Cevat Çapan, Mustafa Köz, Necati Güngör, Seyyit Nezir, Turgay Fişekçi, Zafer Yalçınpınar ve Cemal Süreya’nın eşi Zühal Tekkanat konuşmacı olarak yer aldı. Ünlü şairin unutulmaz dizeleri, Fügen Kıvılcımer, İbrahim Hacıbektaşoğlu, Mehmet Aydın, Melahat Babalık, Tarık Günersel, Ümit Öztürk ve Yaşar Gündem tarafından seslendirildi. Mehtap İskender ve Fasl-ı Hayal, şairin sevdiği şarkı ve türküleri seslendirdi.

 


 

ZURNANIN UCUNDA YEPYENİ BİR ÇİNGENE

 Usta kalem,  Ankara Barosu Sanat Kurulu ve CSKSD’nin birlikte düzenlediği program ile 16 Şubat 2018 tarihinde  Ankara Barosu'nun Sıhhiye’deki ABEM Salonu’nda anıldı. Etkinlik, Ankara Baro Başkanı Hakan Canduran’ın konuşmasıyla açıldı. CSKSD Başkanı Seyit Nezir, şairin incelikli şiirleri ile harmanladığı konuşmasında; “Şairin 'Rumelili Kalın Abdal' dediği Nâzım Hikmet’in şiirimize, Türkçenin bütün huylarıyla taşıdığı tematik zenginliği, erotik bir söylemle yeniliklere açarak şiirimize getirdiği atılım ve 'Zurnanın ucunda yepyeni bir Çingene' dizesiyle tanımlayışını ve “hep yeni” kalışını vurguladı. Cemal Süreya'nın şiirindeki erotizmin köklerinin, Karacaoğlan’a uzanışına dikkat çekti. Şiirindeki insancı duygu ve toplumsal eleştirinin kaynaklarına değindi; bireysel ve toplumsal temaların diyalektik bütünlüğünü vurguladı. İkinci Yeni şiirinin mayalanma sürecini tüm evreleriyle belirgin biçimde dışa vuran Üvercinka kitabı ve şiirinin yönelişlerini içerik ve biçim bakımından gösterdi. Gezi Kuşağı’nın düşünce ve duyarlık oluşumunda Cemal Süreya’nın payının şu iki yalın dizede yadsınamaz biçimde ortaya çıktığını söyledi.

 


 

CEMAL SÜREYA VE ZÜHAL TEKKANAT’IN AŞKI KİTAP OLDU

 Ankara'da düzenlenen anma gecesini Sadi Alaftan sundu. Muzaffer İlhan Erdost, şiirlerinin taşıdığı yenilikçi yönelişleri ve Cemal Süreya ile olan  anılarını paylaştı. Cemal Süreya'nın başını çektiği  akıma 'İkinci Yeni' adını veren Erdost, imgeci anlayışın şiir içinde yeri ve yaşamla ilişkini vurguladı. Zühal Tekkanat’ın anıları ile desteklediği, Cemal Süreya'nın hayat hikayesinin anlatıldığı 'Zühal ile Cemal', kitabın yazarı Aydan Ay tarafından okurlara tanıtıldı. Baro üyeleri; Günnur Altıok Erol, Mehmet, Ömer Öneren, Sema Kadir, Yalçın Duman ve Zeki Bozay, Cemal Süreya'nın seçkin şiirlerini seslendirdi. MÜZED Mandolin Orkestrası'nın seslendirdiği şarkılarla geceyi renklendirdi. Orkestranın seslendirdiği 'İzmir Marşı' ile birlikte salondaki izleyiciler coşku ike eşlik etti.

 

 


CEMAL SÜREYA KİMDİR?

 Cemal Süreya, 1931 doğumlu, Türk şair.

Asıl adı Cemalettin Seber olan Süreya, İkinci Yeniler’in ileri gelen kuramcılarındandır.

1931 yılında, o zamanlar Tunceli’ye bağlı olan ve daha sonradan Erzincan’a geçen, Pülümür ilçesinde dünyaya geldi. Tunceli'de yaşanan olaylar nedeniyle, ailesi ile birlikte göç etti.

1947 senesinde Bilecik Ortaokulu’ndan, 1950’de de Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olan Süreya, 1954‘te Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin Maliye ve İktisat Bölümü’nün ardından Maliye Bakanlığı‘nda müfettişlik yapmaya başladı. Temmuz 1965’te görevinden ayrılarak 1961’de kuruculuğunu yaptığı Papirüs dergisini çıkarmaya başladı.

 


 

Süreya 1978 yılında Kültür Bakanlığı‘nda Kültür Yayın Kurulu Danışma Üyesi oldu. 1982 senesinin Şubat ayında müşavir maliye müfettişliğinden emekli olmasının ardından yayınevlerinde danışmanlık, ansiklopedilerde redaktörlük ve çevirmenlik de yapan Süreya, Papirüs’ü üç kez çeşitli aralıklarla çıkardı. Pazar Postası, Yeditepe, Oluşum, Türkiye Yazıları, Politika, Yeni Ulus, Aydınlık, Saçak, 15 günlük Yazko Somut ve haftalık 2000’e Doğru dergilerinde de köşe yazıları yazdı. Emekliliğinden sonra bir dönem, Oluşum, Türkiye Yazıları, Saçak ve Maliye Yazıları gibi dergilerin kültür-sanat bölümlerinde yöneticilik de yaptı.

 


 

İlk şiiri olan “Şarkısı-beyaz” Ocak 1953‘te, Mülkiye dergisinde yayınlanan Süreya, şiire lisedeyken aruz denemeleriyle başlamasının ardından üniversite yıllarında serbest vezinle yazmaya yöneldi. Şiirlerindeki şekil, muhteva ve anlatım özellikleri ile kısa sürede okuyucuların dikkatini çeken Süreya, 1950’lerin başında oluşan İkinci Yeni şiir akımına katıldı. Üvencinka eseriyle, Arif Damar ile birlikte 1958 yılının Yeditepe Şiir Ödülü’nün sahibi olmaya hak kazanan Süreya’nın Göçebe adlı eseri ise 1966 Türk Dil Kurumu Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü. Toplu şiirleri 1984 yılında Sevda Sözleri adı altında basılan Süreya, 9 Ocak 1990 tarihinde İstanbul‘da hayatını kaybetti. Cemal Süreya adına, ölümünden sonra bir şiir ödülü verilmeye başlandı.

SOSYAL MEDYA