Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

Ankara DT 'Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri'ni Topladı

 

Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri'ne Ankara Devlet Tiyatrosu sekiz ödülle damga vurdu.

 Sanat Kurumu Derneği tarafından 1965 yılında başlatılan 'Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri'nde bu yıl sekiz dalda  Ankara Devlet Tiyatrosu ödülleri topladı. Sivas Devlet Tiyatrosu 'Lysistrata' adlı oyun ile iki ödüle layık görülürken, Konya Devlet Tiyatrosu 'Fatih (Bizans Düştü)' oyunu ile 'En İyi Erkek Oyuncu' ödülüne ortak oldu.

Atila Sav, Prof. Dr. Ayşegül Yüksel, Gülşen Karakadıoğlu, Doç. Dr. Türel Ezici, Prof. Dr. Filiz Elmas, Prof. Dr. Deniz Bozer, H. İlker Çetin, Şenol Tiryaki, Mehmet Nurkut İlhan ve T. Murat Demirbaş'ın yer aldığı 'Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri Seçici Kurulu', 20 Ocak 2018 tarihinde gerçekleştirdikleri toplantı sonucunda Mayıs 2016 - Mayıs 2017 döneminde sahnelenen oyunlar arasından ödüle layık görülen kategorileri belirledi. 

'KIRILAN NOKTA' ÖVGÜYE DEĞER BULUNDU

 Sanat Kurumu Derneği, 'Sanat Kurumu Tiyatro Ödülleri'nin yanı sıra, 1993 yılından itibaren  'Yönetim Kurumu Özel Ödülleri' düzenlemeye başlamıştı. Yönetim Kurulu tarafından organize edilen bu özel ödüller, 'Tiyatro alanındaki özverili çabaların topluma duyurulması ve tiyatro sanatına karşı ilginin arttırılmasına katkı sağlayan kişi ve kurumlara' verilmek üzere yola çıkılmıştır.

 'Yönetim Kurumu Özel Ödülleri' bu yıl 'Tiyatro alanında kazandırdıkları mekanlar ve genç kadrosu ile sanatsal etkinliklerin zenginleşmesine yaptıkları katkı' nedeniyle Düş Kapanı Sanat Merkezi ve Kulis Sanat’a verilmiştir. Ankara Çocuk Eğitimevi’nde sahnelenen Mehtap Yılmaz'ın yaptığı 'Kırılan Nokta' adlı oyun 'Övgüye Değer' görülmüştür. 'Kurulduğu 1997 yılından günümüze kadar müzikal alanda gösterdiği disiplinli ve özverili çabalar' nedeniyle ODTÜ Müzikal Topluluğu ödüle layık görülmüştür.

 

En İyi Yapım

Gayri Resmi Hürrem, Ankara Devlet Tiyatrosu 


En İyi Yönetmen

Barış Erdenk / Lysistrata,  Sivas Devlet Tiyatrosu 


En İyi Kadın Oyuncu

Serap Sağlar / Yaşlı Kadının Ziyareti, Ankara Devlet Tiyatrosu 


En İyi Erkek Oyuncu

Bülent Çiftçi / Felatun Bey İle Rakım Efendi, Ankara Devlet Tiyatrosu

Doğan Doğru / Fatih (Bizans Düştü), Konya Devlet Tiyatrosu


En İyi Sahne Tasarımı

Hasan Yavuz / Yaşlı Kadının Ziyareti, Ankara Devlet Tiyatrosu

Hasan Yavuz / Lysistrata,  Sivas Devlet Tiyatrosu


 


En İyi Giysi Tasarımı

Funda Karasaç / Gayri Resmi Hürrem, Ankara Devlet Tiyatrosu

Fatma Görgü / Felatun Bey İle Rakım Efendi, Ankara Devlet Tiyatrosu

En İyi Müzik

Turgay Erdener / Gayri Resmi Hürrem, Ankara Devlet Tiyatrosu

 

 

En İyi Hareket Tasarımı

Özgür Adam İnanç / Felatun Bey İle Rakım Efendi, Ankara Devlet Tiyatrosu 

SANAT KURUMU DERNEĞİ TARİHÇESİ

 Ankara’ nın en köklü kurumlarından birisi olan Sanat Kurumu, 1948 yılında 'Sanat Sevenler Kulübü' olarak kurulmuştur. Ardından, 1952 yılında Kulüp, 'Sanat Sevenler Derneği' olarak adını ve yapısını değiştirmiş, kültür ve sanat yaşamındaki yerini almıştır. 1967 yılında derneğin yapısı, Bakanlar Kurulu kararı ile 'Kamuya Yararlı Dernek' şekline dönüştürülmüştür. 'Sanat Sevenler Derneği' adıyla etkinliklerini sürdüren derneğin adı, 1981 yılında 'Sanat Kurumu' olarak değiştirilmiş tüzüğü de bu değişikliğe göre yeniden düzenlenmiştir.

 Amacı “ Güzel Sanatların toplum içinde yayılmasını ve gelişmesini sağlamaya çalışmak ” olan kurum, bu doğrultuda; Türk Güzel Sanatlarındaki değerli yapıtların tanıtılması, sanat gösterilerinin düzenlenmesi ve desteklenmesi, sanatçıların tanıtılması, güzel sanatlarla ilgili değişik toplantıların düzenlenmesinin yanı sıra, sergi, gösteri ve kurslar düzenlenmesi, sanatçı ve sanat severlerin yardım, dayanışma ve iş birliğinin sağlanması ve güzel sanatların çeşitli dallarında ödüller verilmesi gibi çalışmalar yapmıştır ve yapmaktadır.

SOSYAL MEDYA