Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL


Altın Küre Ödüllü Bir Türk Yönetmen: Fatih Akın

 

Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın, yazdığı ve yönettiği son filmi Paramparça (In The Fade / Aus dem Nichts) ile 'Altın Küre' kazandı.

 

Türk asıllı Alman yönetmen, senarist ve yapımcı Fatih Akın'ın yazıp yönettiği film 'Paramparça (In The Fade / Aus dem Nichts)', 26 Mayıs 2017'de düzenlenen Cannes Film Festivali'nde dünya prömiyerini gerçeleştirmişti. Başrollerinde Diane Kruger, Numan Acar ve Ulrich Tukur yer aldığı film, Cannes Film Festivali'nde 'Altın Palmiye' için yarışmıştı. Başrol oyuncusu Diane Kruger'ın, Cannes Film Festivali'nde 'En İyi Kadın Oyuncu' dalında ödül kazandığı film, 90'ıncı Akademi Ödülleri'nde Almanya'nın, 'En İyi Yabancı Film' dalında da Oscar Ödülleri adaylığıyla dikkatleri üzerine çekti.

Film, Cannes Film Festivali'nde ki başarısının ardından, Beverly Hills'de gerçekleştirilen 75. Altın Küre Ödülleri'nde ' En İyi Yabancı Dilde Film' dalında ödülü kazandı. Duvara Karşı, Yaşamın Kıyısında, Kebap Connection, Temmuz'da ve İstanbul Hatırası gibi filmleriyle Alman sinemasına önemli ödüller kazandıran Fatih Akın, 'En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü'nü almak üzere filmin başrol oyuncusu  Diane Kruger birlikte sahneye çıktı.

 
SADECE 100 BİN İZLEYİCİ

 

Akın, konuşmasının hemen başında söylediği 'Bu nasıl oldu?' cümlesiyle kazandığı ödül karşısında şaşkınlığını gizleyemedi. Almanya / Fransa ortak yapımı olan film, Almanya'da sadece 100.000 biletli izleyici tarafından izlenmişti.

75. Altın Küre Ödülleri'nin dağıtıldığı gecede, son zamanlarda birbiri ardına ortaya çıkan Hollywood'da yaşanan 'cinsel taciz' skandalları protesto edildi. Sanatçılar ödül gecesine yakalarında 'Time's Up (Vakti geldi)' yazılı etiketlerin bulunduğu siyah kıyafetleriyle katıldı.

 
NEONAZİ CİNAYETLERİ

 

Ödüllü yönetmen, son filmi ile Hamburg'da yaşayan bir Neonazi bir çift tarafından düzenlenen bombalı saldırıda Kürt asıllı eşini ve oğlunu kaybeden bir Alman kadının hikayesini sinemaya taşıdı. Terör örgütü Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU)'nın ülke genelinde işlediği cinayetleri konu alan film, yönetmenin en etkileyici filmlerinden biri olarak kabul ediliyor.

 
Fatih Akın 'Paramparça' filmi ile 2017 Bambi Ödülleri Jüri Özel Ödülü, 2018 Altın Küre Ödülleri 'En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü', Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri 'En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü' ve 2018 IPA Satellite Ödülleri 'En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü'nün sahibi olurken filmin başrol oyuncusu Diane Kruger filmdeki performansıyla, 2017 Cannes Film Festivali Ödülü 'En İyi Kadın Oyuncu' ve 2018 Satellite Ödülleri 'En İyi Kadın Oyuncu Ödülü'ne layık görüldü.

 


 


'Paramparça' Filminin Kazandığı Ödüller

2017 Cannes Film Festivali Ödülü / En İyi Kadın Oyuncu

2017 Bambi Ödülleri / Jüri Özel Ödülü

2018 Altın Küre Ödülleri / En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü

2018 Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri / En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü

2018 Satellite Ödülleri / En İyi Yabancı Dilde Film Ödülü

2018 Satellite Ödülleri / En İyi Kadın Oyuncu Ödülü

 

Filmin Künyesi:

Paramparça / In the Fade

2017 | Dram | 106' | Almanca; Türkçe altyazılı | Almanya & Fransa | 02 Şubat 2018

Yönetmen: Fatih Akın  | Oyuncular: Diane Kruger, Numan Acar, Ulrich Tukur, Denis Moschitto

 

Fatih Akın’ın Altın Küre Ödülü kazanan yeni filmi Paramparça / In The Fade, eşi Nuri (Numan Acar) ve 6 yaşında oğlunu bir patlamada kaybeden Katja’nın (Diane Kruger) hikayesinde saldırının ırkçı motifleri en başta göz ardı edilse de, ortaya çıkan deliller Neo-Nazi bağlantılarına işaret eder. Bundan sonraki etapta Katja'yı yıpratıcı bir mahkeme süreci bekleyecek ve adaleti kimin sağlayabileceği kocaman bir soru işareti olacaktır. Tüm hayatı alt üst olan Katja’nın tek isteği, bu terör saldırısını kimlerin neden yaptığını öğrenmektir. Yılın merakla beklenen filmlerinden Paramparça, Fatih Akın’ın güçlü sineması ve Diane Kruger’in Cannes’da En İyi Kadın Oyuncu ödülü kazanan olağanüstü performansıyla etkisi uzun süre unutulmayacak bir film.

 

 Fatih Akın Kimdir?

Fatih Akın (d. 25 Ağustos 1973, Hamburg), Türk asıllı Alman yönetmen, senarist ve yapımcı. Trabzonlu bir ailenin çocuğu olarak doğan Akın, 1994 yılında girdiği Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Hochschule für bildende Künste Hamburg veya kısaca HfbK) Görsel İletişim Bölümü'nden (Visuelle Kommunikation) 2000 yılında mezun oldu. Eğitimi sırasında Wüste Film şirketiyle çalışmaya başladı. 1995 yılında ilk kısa filmi Sensin – Du bist es!'i yönetti ve bu filmle Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali’nde izleyici ödülünü aldı. Pek çok ödül kazanan 'Getürkt' isimli ikinci kısa filmini 1996 yılında yönetti. İlk uzun metraj denemesi olan Kurz und Schmerzlos'u (Kısa ve Acısız) 1998 yılında çekti.

 
Başrollerini Moritz Bleibtreu ve Chritiane Paul'un oynadığı diğer bir uzun metrajlı filmi Im Juli (Temmuz'da) de pek çok ödül aldı. Ardından görece büyük bütçeli bir film olan ve göçmen kültürünün anlatıldığı Solino'yu çekti. Fatih Akın, başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel'in yer aldığı Duvara Karşı (Gegen Die Wand) isimli projesiyle Metin Erksan'ın Susuz Yaz'ından 40 yıl sonra Berlin Film Festivali'nde Altın Ayı ödülünü kazanan Türk yönetmen oldu.


2005 yılında Kebab Connection isimli bir filmin senaristliğini, diğer kişilerle beraber, üstlendi. Aynı yıl içerisinde Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (İstanbul Hatırası) adlı, İstanbul'un barındırdığı değişik müzikleri ve müzik kültürleri üzerine bir belgeselin yönetmenliğini yapmıştır. 2005 yılında Cannes Film Festivali'nde Salma Hayek,Javier Bardem ve Emir Kusturica ile birlikte jüride yer almıştır. "Yaşamın Kıyısında" filmi, Ekim 2007'de Türkiye'de gösterime girmiştir.

SOSYAL MEDYA