Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a gelişi Samsun Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Sahnesi’nde adeta yeniden hayat buldu. 1919’un 100. Yıl dönümü etkinlikleri kapsamında librettosu, reji ve kareografisi Devlet Sanatçısı Merih Bahar Çimenciler’e ait olan Çalıkuşu Balesi seyircilerin beğenisine sunuldu.Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini yakmak üzere silah arkadaşlarıyla birlikte 19 Mayıs 1919’da Samsun’a adım atan Mustafa Kemal Atatürk’ün o günleri kentteki çeşitli etkinliklerle anılıyor. Bu etkinliklerden biri de Samsun Devlet Opera Balesi Müdürlüğü tarafından organize edilen, Reşat Nuri Güntekin’in “Çalıkuşu” romanından uyarlanan sahne programı oldu. Librettosu, rejisi ve kareografisi Devlet Sanatçısı Merih Bahar’a ait olan “Çalıkuşu” balesi Samsunluların ilgisini gördü.
19 Mayıs’ın 100. Yılı bu sanat dolu etkinliklerle ayrı bir anlam kazandı. Baleyi Samsun Valisi Osman Kaymak’ın yan sıra çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri de ilgi ile izledi.

 

Türk Edebiyatının en önemli eserleri arasında yer alan “Çalıkuşu”nda yaramazlıkları sebebiyle “Çalıkuşu” lakabı takılan Feride’nin hayatı anlatılıyor. Milli Mücadele yıllarında ülkenin ekonomik, sosyal yaşantısını anlatan eserde, İdealist ruhlu kadın olan Feride’nin Kamuran ile olan aşk9nın bitmesinin hüznü yer almakta. Feride yıllarca Anadolu’nun farklı yerlerinde öğretmenlik yapar ve mutluluk arar.


SOSYAL MEDYA