Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

2012 Yılından Bu Yana Dünya Genelinde Kutlanan Sanat Günü Etkinlikleri Bu Yıl İlk Defa Ordu’da Da Kutlandı. Sanatın Her Alanının Bir Araya Gelerek Farkındalık Olduğu 15 Nisan Dünya Sanat Günü Etkinlikleri 7’den 70’e Herkese Hitap Eden Performansları Sanatseverlerin Beğenisine Sundu.


Aylinsanart Tiyatro topluluğu tarafından içeriği hazırlanan, Ordu Valiliği, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve İl Kültür Turizm Müdürlüğü katkılarıyla gerçekleştirilen Dünya Sanat Günü etkinliklerinde “Sanatın Özgür ve Özerk Olması” vurgusu yapıldı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu’nda sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği programa Ordu Vali Vekili Ekrem Ballı, İl Kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Dekanı Prof. Dr. Sabri Yener’in yanı sıra birçok resmi ve sivil toplum kuruluşu yetkilileri de katılım sağladı.
Sabah saatlerine Valilik makamı ziyaretleriyle başlayan Ordu’daki Dünya Sanat Günü kutlama programı, saat 19:00’da adeta bir sanat şöleni olarak devam etti.

Fuaye alanında kokteyl ile başlayan etkinlikler, sanatın çeşitli alanından ilgililerin sunumlarıyla devam etti. Oyunlar oynandı, müzik dinletileri ve resim çalışmalarının yanı sıra şair ve yazarların kitapları sanat gününe değer kattı. Özel tiyatro gruplarının gösterileri ve Acapella sunumları görülmeye, izlenmeye değer keyifli dakikalar yaşattı.


Ordu Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Ekibinin davullu kemençeli performansı salona festival havası getirdi.


15 Nisan Dünya Sanat Günü programında söz alan Ordu Vali Vekili Ekrem Ballı, kentteki sanat anlayışı ve gösterilen gayretlere dikkat çeken bir açıklama yaptı. Ballı, açıklamalarında; “Ordu bir sanat ve sanatçı şehri” ifadelerine yer verdi.

 “Kültür sanat alanında Ordu’nun bir derinliği var” diye Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, kentin sanat tarihine ilişkin detayları etkinliklere katılım gösteren sanatseverlere paylaştı. Toparlak, ev hanımlarının dahi Ordu’da Sanatçı Ordusuna katıldıklarını söyledi.

Ordu Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü Dekanı Prof. Dr. Sabri Yener de burada yaptığı konuşmada, “Dünya Sanat Günü denildiğinde sadece Ordu’daki etkinlikler düşünülse bile dünyaya yeter diyesi geliyor insanın” diyerek Ordu’dan verilen sanat mesajına dikkat çekti.

Ordu Üniversitesi Tiyatro Bölüm Başkanı Yasin Akyüz de söz alarak Ordu’daki etkinliklerin oluşmasında emeği geçen tiyatro topluluğuna ve genel sanat yönetmeni Aylin Gürsoy’a teşekkür etti. Akyüz, Ordu’nun sanat anlamında gerçekten yaşanabilecek bir şehir olduğunu sözlerine ekledi.

Ordu Büyükşehir Belediyesi Karadeniz Tiyatrosu emektar sanatçılarından Osman Çakmak, sanatseverlere hitap ederek sanatın her alanıyla bir bütün olduğunu söyleyerek gençlerin de sanatın hangi alanında olursa olsun bir kolundan tutmaları gerektiğini belirtti.15 Nisan Dünya Sanat Günü Etkinlikleri sergilenen koro ve sonrasında tango dans performanslarıyla devam etti.

SOSYAL MEDYA