Neyi aramak istiyorsunuz?

×
ANASAYFA ETKİNLİK TKV. KÜLTÜR SANAT YAŞAM AYLİN GÜRSOY'LA VIP SOHBETLER AS AKADEMİ AS CLUB AS TV IN ART
KURUMSAL

Hülya Aksular Bale Okulu ve İstanbul Devlet Konservatuvarı öğrencisi Yasemin Çaynak, küçük yaşına rağmen büyük bir başarıya imza atarak dünyada en önemli üç bale okulunu kazandı. Bale dünyasının ismi liste başında olan okullarından Dutch National Ballet Academy (NBA) (Netherlands), Staatliche Ballet Schule (Berlin) ve Royal Ballet School (London) okulları 14 yaşındaki bale öğrencisine kapılarını araladı.
Doktor bir anne babanın evladı olan başarılı öğrenci, 6yıl öncesinde Hülya Aksular Sanat Atölyesi bünyesinde eğitimlere başladığında, ailesinin izinden giderek doktor olmayı kafasına koysa da; Çaynak’ın öğretmeni Aksular, “Aklında olmayan sanat eğitimi, çalışmalarımız sırasında yapabileceğini görmesiyle yaşam biçimine dönüştü. 4 yıl önce İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın bale bölümünü okulumuzun öğrencileri olan diğer 3 arkadaşıyla birlikte kazandı. Konservatuvardaki nadide eğitmenleri; İDOB’un primalarından Ayfer Zeren ve benimle yaptığı Master Class’larla istikrarlı çalışması ve tutkusuyla kısa zamanda çok yol kat etti ve bu ay çektiğimiz ders videolarıyla sınavlara çağırılan Yasemin üç önemli okulu kazandı” değerlendirmesinde bulundu.

 

Royal Ballet School’da Okuyacak

Ayrıca bu cevabını bekledikleri Princesse Grace Dance Academy Monaco‘dan da olumlu haber geleceğini söyleyen Aksular, “Derslerde onun dönüşlerini ve zıplamalarını Mikhail Baryshnikov’a benzetmişler. Sonuç ne olursa olsun Yasemin, Royal Ballet School’da okumaya karar verdi ve gelecek yıl bale öğrenimine Londra’da devam edecek. Okuyacağı okul tıpkı Royal Ballet gibi yine Madamın destekleriyle kurulan bir okul. Biliyorsunuz Dame Ninette de Valois Türk balesinin de kurucusudur” diyor.

SOSYAL MEDYA